Tazminatımı Nasıl Alırım?

Rekabet Kurumu 15 yıllık geçmişinde 173 soruşturma tamamladı, sonuçlarına baktığımızda ise cezalar 800 Milyon TL meblağı aşmış durumda. Peki, şirketlere rekabet ihlalleri nedeniyle ceza verme yetkisi Rekabet Kurumu’na ait olsa da, bu ihlallerden zarar görenler olarak tazminatı sizlerin alabileceğini biliyor musunuz?

Şirketlere verdiğimiz rekabet eğitimlerinde anlatıyoruz; Rekabet Kanunu’nun ihlali halinde akla ilk gelen ceza, ihlali gerçekleştiren teşebbüslerin cirolarının %10’una kadar çıkabilen para cezaları olsa da diğer bir risk de tazminat davaları. Hatta bu davalar sonucunda alınan tazminatlar bazı ülkelerde öyle yüksek ki, şirketler Rekabet Otoritesinin cezasından ziyade bu tazminat davalarından endişe duyuyor.

Tazminat hakkının en çarpıcı yönü, tazminat hukukumuzun başka alanlarında geçerli olmayan ve rekabet ihlali sonucu ortaya çıkan zararın 3 katına karşılık gelen tazminatların ödenebilecek olması. Buna karşılık Kanun’un yalnızca tüketicilere değil, ihlalin muhatabı olan kişi ve kuruluşlara tanıdığı bu hak, bugüne kadar etkin bir şekilde kullanılamadı. Çünkü akılda çok soru var.

“Davayı ben açabilir miyim? Ne zaman açmalıyım? En önemlisi, zararımı nasıl ispatlarım?”

Bu sorular yalnızca hukuki bakış açısıyla cevaplanamıyor. Özellikle zararın ispatına Rekabet Otoritelerinin de dediği gibi, ileri iktisadi tekniklerden faydalanılması gerekiyor. Biz de daha önce Hilal UTKU, Seda DENİZ ve Belit POLAT olarak üçüncü olduğumuz yarışmada “Rekabet Hukukunda Haksız Fiil Sorumluluğu ve Tazminat Davalarında Usul Sorunları” başlıklı çalışmamızda bu konulara değinmiştik. Şimdi bu çalışmamızı makale halinde getirdik ve makalemiz Rekabet Dergisi’nde yayınlandı.

Makalede yer alan başlıklar ise şöyle:

  • Rekabet ihlallerinden zarar görenler olarak yalnızca tüketiciler değil, alıcılar ve diğer teşebbüslerin de tazminat talep edebilmelerine olanak tanınıyor,
  • Ancak bu davanın da bir zamanaşımı süresi var,
  • Hem Kanun’a aykırı fiilin ispatlanması, hem de zararın ortaya konması gerekir.

“Rekabet Hukukunda Haksız Fiil Sorumluluğu ve Tazminat Davalarında Usul Sorunları” başlıklı makalemizi 103.sayfada okuyabilirsiniz.