Komşu’dan ses geliyor

Atina’da 77 yaşında bir eczacı geçen hafta parlamentonun bulunduğu Syntagma Meydanı’na gelerek başına dayadığı tabancayı ateşledi. Ardında bıraktığı notta 35 yıl sosyal sigorta primi ödedikten sonra, yaşı dolayısıyla yeni duruma adapte olamayacağını, çöplükte yemek aramaktan başka şansı kalmadığını yazmış. Alın size pazarlardan bir haber… Serbest pazarın tam göbeğinden hem de! Bütün inançları, ülkeleri ve ‘camiaları’ muzaffer bir biçimde bünyesinde toplayan piyasa sisteminin 2012 yılında ulaştığı nokta bu.

2008’de finansal kriz ilk darbesini vurduğunda yapılan nadir sokak gösterilerinde şu slogan duyuluyordu: Krizi biz yaratmadık, faturasını biz ödemeyeceğiz. Bu tip sloganlar aslında durum tespitidir -insanlığın bittiği yerde, ‘Yaşasın insan hakları!’ diye bağırdığımız gibi-. Krizi yaratmayan çoğunluk, sistemin çalışmasını diğerlerine dikte ettirenlerin hiçbir şey ödemeden işin içinden çıkması için faturayı ödedi. İşsiz kalır, yoksullaşır, sıkılırsa işte böyle intihar eder.

Yine aynı dönemde, muktedirlerin entelektüelleri ilginç bir şekilde Marx’ı yeniden keşfetmişlerdi: ‘Ya, bu kriz denilen şey sistemin ruhunda mündemiç değil miydi?’ Şimdi daha iyi anlıyorum, neden dalga geçer gibi Marx’a atfederek kriz döngüsünün doğallığına vurgu yaptıklarını. Kapitalizm denilen şeyin nimetleri, krizle birlikte geliyor, yemekten sonra hesabı önüne koymalarına şaşırma, diyorlarmış. ‘Daha fazla kar için bütün sistemi yakanlar, öyle yapmış olmasalardı da yine kriz olacaktı; kar hırsı film nasıl başlarsa başlasın sonunu acıklı bitiriyor’u kafamıza yerleştiriyorlarmış. –Tamam o zaman, sistemi değiştirip yerine yenisini koymayı göze alabiliyor musun? –Pek değil, geçmişteki örnekler hiç cesaret vermiyor. –O vakit suçu kimsede arama, çünkü bütün bu olanlar çok doğal. Hadi hesabı öde de kalkalım.

Emektar eczacı şöyle bitirmiş notunu: Bir gün geleceği kalmayan gençlik, İtalyanların 1945’te Mussolini’yi Piazza Poreto’da  ayaklarından astığı gibi, bu hainleri de Syntagma Meydanı’nda sallandıracak.

Hadi şimdi işinize dönün.