PET Film Anti Damping Soruşturmasında Türk Şirketine Düşük Vergi

Brezilya Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Dünya Ticaret Örgütü uygulamalarında savunmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteren bir karara imza attı.

Brezilya 23 Kasım 2010 tarihinde ülkemizin yanı sıra Meksika ve Birleşik Arap Emirlikleri menşeli “PET (polietilen tereftalat) Film”* ithalatına yönelik anti-damping soruşturması başlatmıştı.

Dünyadaki plastik üretiminin %18′ini oluşturan polietilen tereftalat, aslında gündelik hayatımızda sık sık karşımıza çıkan ürünlerin hammaddesi. Yaygın olarak PET kısaltmasıyla anılan bu ürün, sentetik elyaf, yiyecek paketleme endüstrisi ve özellikle şişeleme gibi alanlarda sıkça uygulanıyor. PET filmler ise özellikle paketleme endüstrisinde esnek paketler üretmek için kullanılıyor. Film uygulamalarında kullanılan PET ise daha çok fotoğraf filmlerinde, manyetik ve X-ışını bantlarında ve elektrik yalıtımı uygulamalarında karşımıza çıkıyor.

Söz konusu soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Karara göre uygulanacak anti-damping vergileri ise şöyle:

• Türk firmalardan Polyplex Polyester Film için ton başına 67,44 Dolar,
• Diğer Türk firmaları için ise ton başına 646,12 Dolar,
• Birleşik Arap Emirlikleri’nden Flex Middle East Fze için ton başına 436,78 Dolar,
• BAE’den diğer firmalar için ton başına 576,32 Dolar,
• Meksika’dan tüm firmalar için ise ton başına 1.013,98. Dolar.

Kararda en çok dikkati çeken husus, uygulanan vergi oranları arasındaki fark. Bu farkı yaratan ise en düşük vergi oranının uygulandığı Türk firmasının 5 yıl boyunca soruşturmayı yürüten kurum ile işbirliğine giderek soruşturmaya ilişkin soru formunu eksiksiz şekilde cevaplaması ve kifayetli bir savunma yaparak soruşturma konusu ürüne en düşük oranda verginin konulmasını sağlaması.

Diğer firmalara kıyasla söz konusu Türk firmasına işbirliği sonucu bu denli düşük veri oranı uygulandığını görünce akla gelen, anti damping soruşturmalarında yapılacak etkili bir savunmanın sonucu ne ölçüde değiştirebileceğinin bir kez daha gözler önüne serildiği oldu.

*(3920.62.19, 3920.62.91 ve 3920.62.99 Gümrük Tarife Pozisyonlu)