Enerji Sektöründe Regülasyon Hakkında Sahin Ardıyok ile Röportaj

Skyturk 360 kanalının enerji hakkında röportajların gerçekleştirildiği ‘Enerji 360’ programında, sektördeki regülasyon konusu ele alındı.

Tolgahan Özkan ile İlke Özkan’ın sunuculuğunu üstlendikleri Enerji 360’ın bu haftaki bölümünde, enerji sektörünün yapısı ve sektöre yönelik kurallar tartışılırken, özellikle elektrik piyasası üzerinde duruldu. ACTECON Ortaklarından ve aynı zamanda Bilkent Üniversitesi’nde Regülasyon Ekonomisi ve Hukuk ile Enerji Hukuku derslerini veren Şahin ARDIYOK’un konuk olduğu program, Cumartesi günü ekranlardaydı.

ARDIYOK, program süresince özellikle elektrik piyasası olmak üzere enerji sektöründeki gelişmeleri ve bu yöndeki mevzuatın yeterliliğine ilişkin görüşlerini dile getirdi. Uluslararası uygulamalara da değinerek Türkiye’deki yasal altyapının genel olarak oluşturulduğunu belirten ARDIYOK, bu yöndeki regülasyonların piyasayı rekabete açmayı amaçladığını söyledi.

Enerji sektöründeki hızlı serbestleşmedeki etkenler, devletin ve özel sektörün yatırımları ile sektördeki özelleştirmelerin regülasyonlar çerçevesindeki etkilerine de değinilen röportajda, bu süreçte devletin rolüne ilişkin görüşler paylaşıldı. Devletin serbestleşme adına yaptığı bir başka değişikliğin serbest tüketici limitini düşürmek olduğunun üzerinde duran ARDIYOK, dağıtım şirketlerinin dikey entegrasyon tehlikesinin ve böylelikle fiyatların azalacağını belirtti.

Enerji 360 Programının 25 Şubat Cumartesi günü Ekrana Gelen Bölümünün Tamamını Buradan İzleyebilirsiniz.

Şahin ARDIYOK ile Yapılan Röportaj ise Buradan Başlıyor.