2011’de Neler Oldu?

Zaman çabuk geçmiyor, insan çabuk unutuyor. Halbuki herkes kendi hafızasını düzenli tutsa dünya çok daha güzel bir yer olur. Biz de 2004’ten beri Rekabet Hukuku’nun ‘özel’ hafızasını tutan Kurum olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik. Alın size eniyle boyuyla 2011 Rekabet Alamanağı:

Kurum’un rekor para cezaları ve ilginç devralma kararları, ha birleşti birleşecek derken işlemleri suya düşen global şirketler, bir ara Kurum kendini özelleştirmelere mi adadı diye düşündüren işlemler, mevzuat değişiklikleri, rekabet uyum programı…

İşte 2011’in ‘en’leri kıvamında Top  Listesi:

–          En pahalı e-posta: Otomotiv soruşturması sonucunda verilen toplam 270 Milyon TL ceza rekoru halen tazeliğini koruyor.

–          En masraflı dağıtım ağı: Tek teşebbüse verilen 92 Milyon TL ceza da kırılmayan diğer bir rekorla Turkcell’e.

–          En koşulsuz onay: Şok’un Yıldız Holding’e devri için çıkan karar ise beni şoka soktu.

–          En çarpan özelleştirme: Elektrik özelleştirmelerinde büyük başın ağrısı da büyüktü.

–          En çok terletilen sektör: Bankacılık sektörünün soruşturma çilesi bitmedi.

Rekabet Kurumu bu sene 239 devralma işlemine baktı, 54 muafiyet başvurusunu inceledi. Karara bağlanan rekabet ihlali iddiası ise 283; bu sayının yalnızca 9’unda ceza çıktı ve 2011 yılında tüm teşebbüslere toplam 462.862.794,86 TL ceza verildi.

Şimdi Pazarlardan Haberler’e sıcaktan soğuğa doğru bakalım

–          Birleşme&Devralma: 1- Rıdvan Dilmen NTV’den Star TV’ye mi geçti tartışması büyüdü, anlaşıldığı üzere Star TV NTV’ye geçti. 2- Oscar’a daha var derken, Mars-AFM Sinemaları birleşmesinin üstünden aylar geçti. 3- Meyhaneler Diageo’ya emanet edildi. 4- Gazete yayıncılığı pazarına yeni bir oyuncu katıldı. 5- İDO da rüzgara kapıldı. 6- AT&T’nin en iyi avukatları bile planı suya düşmekten kurtaramadı.

–          Rekabet İhlalleri: Cezalar cezalar… 1- Et fiyatlarındaki artış Kurum’un da dikkatini çekti, etçilere ceza geldi. 2- Samsung ve Anadolu Elektronik Kurum’da misafir edildi. 3- Bir başka misafir Efes ve 4- ayrıca diyaliz şirketleriydi. 5- Kargoculara da cezalar eksik olmadı. 6- THY’yi Avrupa soruştururken, Rekabet Kurumu kapattı. 7- Sun Express çareyi pişmanlıkta buldu.

–          Mevzuat Değişikliği: 1- Rekabet Kanunu değişti. 2- ‘Rekabet Kurulu kararlarına hangi makamda itiraz edebilirim?’ sorusunun cevabı değişiyor. 3- Özerk kurumlar Bakanlık denetimine alındı. 4- RTÜK Kanunu medyayı telaşa soktu.

–          Prosedürel: 1- Bilkent koridorlarında tatlı bir telaş başladı. 2- İlaç sektör araştırması nitelik değiştirdi. 3- RK ile BTK buzları eritti. 4- Rekabet Uyum Programları Rekabet Kurulu kararına da konu oldu. 5- AB İlerleme Raporu’nu yayınladı.

Olmazsa olmaz, Bizden Haberler’i yine bizim yorumlarımızla okumak isteyenler için:

İlk kamu-özel ortaklığı projesini tamamladık.

Bankalar ve bankacılık hakkında hiç akla gelmeyenleri seslendirdik.

Konuşmayı sevdik, Baro’da da konuştuk.

Sam Peltzman’i Türkiye’de ağırladık.

Tazminat davaları hakkında Yargıtay üyeleriyle buluştuk, makalemiz yolda.

Haziran sonu malum sınav haftası. Biz de RKS yaptık, rekabet kuralları sınavı yani, hem de şifresiz, ama pek geçen olmadı.

Temmuz ayı geldi, şike iddialarını duymayan kalmadı, tabi farklı bir açıdan da bakmalıydı.

Yaz demişken, ELSA’yı unutmazdık.

Nisan’da Rekabet Kurumu’nda yapılan sözlü savunmada kısa film izledik.

Bir film de biz çektik, üstelik oynadık bile.

Seneye tatsız başlamıştık, ama hayat devam etti. Aileye tam tamına 4 ufaklık katıldı (Sizin nazarınız değmez ama biz yine de fotoğraflarını koymadık). Hatta Evlendik! Bekleriz…