Rekabet Kurumu Derine Dalıyor

Rekabet Kurumu’ndan yeni soruşturma…

Kurum ilginç bir soruşturmaya imza atmaya hazırlanıyor. Bugün yayınladığı habere göre, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu hakkında soruşturma başlatıldı. Konusu ise, CMAS sistemi dışındaki eğitim sistemlerine yönelik Federasyon uygulamalarının hâkim durumun kötüye kullanılması suretiyle Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediği.

Bilmeyenler için; CMAS, Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu olup Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu bu Konfederasyon’un bir üyesidir. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, Konfederasyon kurallarıyla uyumlu olarak Türkiye’deki dalış eğitimi ve standartlarını yönetmektedir.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ilk kez Rekabet Kurumu karşına çıkmıyor çünkü Federasyon, 2011 yılı içinde hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle iki ön araştırma daha geçirdi. Ancak bu kararlar sonucunda, fotoğraftaki gibi her şey yolundaydı.

Önaraştırmaların birinde Kurul, Federasyon’un hakim durumda olduğuna ve bu durumunu kötüye kullandığına karar verip Federasyon’a görüş gönderilmesine karar vermişti. Şimdi ise Rekabet Kurumu, sadece görüş göndermekle Federasyon’un iddia konusu uygulamalarının önüne geçemeyeceğini düşünmüş olacak ki, bu düşüncesini başlattığı soruşturmayla somutlaştırdı.