Havayolu Şirketleri İflas Bayrağını Çekiyor

Geçtiğimiz günlerde Macaristan’ın ulusal havayolu şirketi Malev’e tanıdığı devlet yardımlarının rekabet engeline takıldığını ve Komisyon tarafından sona erdirildiğini söylemiştik. Malev, Macaristan hükümetinin yardımlarıyla ayakta kalıyor olacak ki bir kaç gün sonra resmen iflas ettiğini açıkladı.

Yönetim Kurulu Başkanı konuyla ilgili olarak; “Macar Hükümeti’nin Malev’in iflas etmemesi için elinden geleni yaptığını fakat gereken maddi desteği bulamadıkları için iflas ettiklerini” belirtti.

Bu günlerde tek iflas eden havayolu şirketi Malev değil kuşkuşuz. İflas bayrağını çeken şirketler arasında İspanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi Spanair ile bir gün iflas edeceğine ihtimal dahi vermediğim Amerika’nın dev havayolu şirketi American Airlines da var.

İflasın en büyük nedeninin petrol fiyatlarındaki artış, ekonomik kriz ve maliyetlerdeki artış olduğu söyleniyor. Fakat havayolu şirketlerinin artış göstermesiyle pazarda oyuncu sayısındaki değişiklik, düşük maliyetli havayolu şirketlerinin sayılarındaki artış ve büyüme potansiyelleri sonucu oluşan rekabetle başa çıkma çabalarının da iflas sebepleri arasında gösterilmesi gerekliliği yadsınamaz bir gerçek.