Brüksel’den Canlı Yayın!

Brüksel’den Fevzi Toksoy bildiriyor!

This just in…

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun açılışını yaptığı konferansta, Üyeler ve çeşitli Rekabet Otoriteleri’nin başkanları mikrofon başında.

Komisyon’un Başkan Yardımcısı Joaquin Almunia AB rekabet uygulamaları üzerine sözü aldı.

“Financial crisis, Difficult times”

En çok duyulan kelimeler…

Aklıma Financial Times geliyor.

Derken!

İşe bakın, Financial Times AB Muhabiri Alex Barker devlet yardımlarının kontrolü üzerine oturuma moderatörlük yapıyor.

Enerji yok, tribünler dolu. Ama taraftarlar yorgun. Konuşulanlar enteresan olsa(ydı) bile, bu atmosferde laflar adresini bulamıyor… Yalancıktan bile olsa şöyle gümbür gümbür bir hitap yok…

Tribünler ise rekabet dünyasından simalar… ICN (International Competition Network) ekibi azınlıkta. Katılımcıların yarısı bürolardan. Teyit: Hukuk büroları küçülüyor. Gelirler hızla düşüyor. Fantazi coğrafyalardaki ofisler teker teker kapanıyor.

Memurların ise suratı asık. Bir bardak kahve için 50 metre kuyruk sineye çekilir duruma gelmiş. Rekabet ikonjohn’ları kuyrukta…

Rekabetten mi refah doğar, yoksa refahın yarattığı enerji mi rekabetle dizginlenir?

in times of crisis like that…” Artık saymıyorum…. 15 olmuştur… Konferans devam ediyor…

Dur bakayım! Birileri mantıklı konuşmaya başladı. André Sapir… Prof. of Economics at ULB. Sunuşu web sitesinde olacak… Güzel söylüyor. Dynamic economy, young firms, leading innovators, R&D, market entry and also and definitely market exit… State aid creates zombie firms… Market failure test, distortion of competition test…

Sonuçta AB kötü oyuna geldi… Devlet yardımları, rekabet, regülasyon derken 27 ülkenin yarattığı çorba içilmez kıvama geldi. Ama adamlar akıllı. Dibe vurmadan sıçranmaz. Tekrar ışığı görecekler. Bu eski kıtanın kaderi veya ödülü… Hem birbirlerini yiyecekler hem de refah treninden hiç düşmeyecekler. In times of crisis like that, 2. sınıf vagonda oturmak kimseye koymaz.

Brüksel’de değişik bir deneyim yaşamak isteyenlere tavsiyem: Bu konferans yerine dışarıda dolaşsınlar. Dışarısı -10 derece. Bu Brüksel için yeterince çılgın!

Pardon! Pardon! Süper bir öğlen yemeği… Ve sonrasında superstars of the competition world… Eleanor Fox herzamanki doğaçlamasıyla süper tespitler yaptı. Burda sizlere özetleyip tembelliğinize zemin hazırlamayacağım.

Heyecanla John Fingleton’u bekliyorum…

Konuşmacı sırası akıllıca dizayn edilmiş. Kaçmadım. Saat 16 ve hala buradayım sonuçta…

Fingleton sazı aldı. “Mergers are more difficult than cases…” Leniency’den çok memnun değil. İyileştirilmesi lazım… “UK is clearly an outliner when it comes to level of fines compared with the continent… But it is a policy maker…”

“Liberalisation of airlines and telecoms!” İşte budur günün sonunda tüketiciye kalan… % 70 indirimler… Ucuza uçuyosunuz. Bir de üstüne üstlük telekom masraflarınızı düşürdük (Sanki telekomsuz olmuyordu!). John da bunu dedi ya…

Haydi ben kaçar…

Teşekkürler Toksoy.