Baro’da Rekabet Hukuku Haftası

Rekabet Kurumu’nun tek soruşturmada kestiği cezanın 280 Milyon TL’ye vardığını çok kez dile getirdik. Bu durum artık, soruşturmaların sıklaştığı sektörlere kuralların farklı uygulanıp uygulanmadığı sorusunun cevaplandırılmasını ve bu kurallarla rekabet yasakları arasındaki ilişkinin belirginleştirilmesini gerektirdi.

Bu amaçla İstanbul Barosu Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezi, beş ayrı sektöre yönelik beş farklı tam gün boyunca süren konferanslara ev sahipliği yaptı.

İzlenimlerim

Rekabet dünyasından uygulayıcılar, avukatlar, sektör temsilcileri ve akademisyenler, konferansa yoğun katılım gösterdi. Sunum günlerinin en dikkat çekici yönü, çeşitli bürolardan-danışmanlık şirketlerinden uygulayıcıların bir araya gelmiş olması ve her sektöre özgü dosyalarda rol oynayan Rekabet Kurumu Uzmanları ile konuları tartışma fırsatı bulmalarıydı.

1 haftalık kapsamlı programın ilk günü finansal hizmet sektörüne ayrıldı. Bankacılara verilen 72 Milyon TL cezanın üzerinden aylar geçmişken bir soruşturmaya daha tabi tutulan sektör, yeni tanıştığı rekabet kuralları ve soruşturma sürecine yönelik öngörülerle ele alındı. Bu kapsamda, rekabetin olduğu bu endüstride bankaların aldığı riskler tartışılarak kurallar yumuşatılmalı mı sorusuna cevap arandı.

Konferansın ikinci gününde tartışılan konu, çimento,hazır beton ve diğer inşaat malzemeleri sektörüydü. Şu günlerde hem çimento hem de hazır beton soruşturmalarının devam ettiği dikkate alınarak, rekabet kurallarıyla seneler öncesinde tanışan sektör etraflıca incelendi.

Ele alınan konulardan bir diğeri de enerji sektörüydü. EPDK ile Rekabet Kurumu ilişkisine dikkat çekilen bölümde, Kurul’un elektrik dağıtım özelleştirmeleri ile akaryakıt sektöründeki intifa sözleşmelerine yönelik kararları incelendi

Otomotiv sektörü hafta ortasında konferansın en dikkat çeken konularından biri oldu. Yukarıda bahsettiğim 280 Milyon TL cezanın muhatabı olarak şimdilik Kurum tarihine adını yazdıran sektöre yönelik kurallar, Ortaklarımızdan eski Rekabet Kurumu Uzmanı Şahin ARDIYOK ile Kıdemli Danışman Bahadır BALKI’nın savunmanlık verdikleri otomotiv soruşturmasından hareketle detaylandı. Rekabet haftasının son günü ise sağlık, tıbbi, hassas ve optik aletler, tıbbi sarf malzemeleri sektörüne ayrıldı. Ortaklarımızdan eski Rekabet Kurumu Uzmanı ve Bilgi Üniversitesi’nde ‘İlaç Hukuku’ isimli dersi veren, ayrıca Rekabet Kurumu’nun ilaç ihalesi soruşturması ve geçtiğimiz sene tamamlanan diyaliz soruşturması gibi süreçlerde şirketlere savunmanlık hizmetlerine devam eden Ali ILICAK, sektöre yönelik önemli kararları detaylandırdı.