Birçok televizyon izleyicisi 11 Kasım’da Türkiye-Hırvatistan maçını seyrederken şu soruyu sormuştur birbirine.  “Ercan Taner ve Rıdvan Dilmen NTV’den Star TV’ye mi geçti”? (Bir tanesi de o gün maçı birlikte seyrettiğim arkadaşlarımdan biri tarafından soruldu)

Türlü türlü cevaplar geldiğini tahmin ediyorum rekabet ve medya camiasının dışındakilerden. Yakın bir arkadaşım da tamamen uydurma bir cevapla “hayır bir maçlık anlaşma yapılmış demişti”. Şu gülen yüz simgelerinden bir tane koymak gerekirdi aslında bu cümlenin sonuna. Ama blog yazımızın da bir usulü var.

Cevap aslında tam tersiydi. Star TV, NTV’ye geçti.

Rekabet Kurulu Star TV’nin Doğan Medya Grubu’ndan Doğuş Medya Grubu’na devredilmesine 2 Kasım 2011 tarihinde izin vermişti. Kurul yakın bir zamanda işlemin gerekçeli kararını da açıkladı.

Gerekçeli kararın Rekabet Kurulu’nun son zamanlardaki birçok devralma kararına göre oldukça detaylı olduğu söylenebilir. Nerede o eski sektör bilgisi veren, pazar analizleri yapılan kararlar diyelim. Eleştirimizi burada keselim. (500 milyon-5 milyon eşiği geldi. Analiz yapılacak işlem de kalmadı denilebilir.)

Tekrar Star TV Kararı’na dönelim. Rekabet Kurulu söz konusu kararında ulusal televizyon piyasasındaki şirketlerin pazar güçlerini hem reklam gelirleri hem de izlenme payına göre analiz etmiş.

Bu analizler çerçevesinde Star TV, Doğuş Grubu’na geçtikten sonra dahi Doğan Grubu’nun (Kanal D+CNN Türk+TNT) pazarda lider konumunu sürdürdüğü ifade ediliyor kararda. Reklam gelirleri esas alındığında pazarın ikincisi ATV Grubu. Doğuş grubu ise Star TV’yi devralarak beşincilikten üçüncülüğe yükselmiş durumda.

Dolayısıyla Star TV’nin Doğuş Grubu tarafından devralınmasına ilişkin işlemin pazardaki yoğunlaşma oranlarını düşürmesi ve pazar liderinin payını azaltması ile ulusal televizyon yayıncılığı pazarındaki rekabeti daha da arttıracağını söyleyebiliriz.

Blog yazımı, 2012 yılının birleşme-devralma analizleri bakımından daha fazla Star TV Kararı getirmesi temennisi ile bitiriyorum.

“Rıdvan Dilmen NTV’den Star TV’ye mi geçti”? Hayır, Star TV NTV’ye Geçti.” için bir yorum

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.