Beş Ayrı Sektöre Özgü Rekabet Hukuku Konferansı

İstanbul Barosu Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezi, serbest piyasa ekonomisinin anayasasını oluşturan rekabet kurallarının farklı sektörlerde uygulamasına ilişkin son derece kapsamlı bir rekabet konferansına hazırlanıyor.

Günümüzde şirketlerin rekabet kurallarına yönelik bilinci, Rekabet Kurumu’nun 14 yıllık kararlı uygulaması, yabancı sermaye payının artması gibi nedenlerle git gide artıyor. Gerçekten de bu kurallardan bihaber olan şirketler, çalışanlar, meslektaşlar, örneğin Ticaret Kanunu çerçevesinde hukuka uygun işlemin rekabet kurallarına aykırılığı nedeniyle para cezasına çarptırılabileceğini farkında olmayabiliyor. İhlal olmadığı sanılan centilmenlik anlaşmaları, hukuka uygun ama iktisadi etkisi nedeniyle ihlale yol açan uygulamalar bu ihlallere birer örnek. Bu kuralların anlaşılması ve bilincin aratılması amacıyla düzenlenen konferans, konuşmacıların bilgi zenginliği ve beş farklı sektörden katılımcıların katkılarıyla yüksek ses getireceğe benziyor.

Konferans kapsamı ve sektörlerin rekabet geçmişi

Toplamda 5 gün sürecek olan konferansta, her bir günün farklı sektörlere ayrılarak kapsamlıca ele alınması planlanıyor.

Bu sektörlerden Otomotiv Sektörü’ne yönelik seansta, sektörde bu güne dek 19 ayrı markaya danışmanlık veren ACTECON’un Ortaklarından eski Rekabet Kurumu Uzmanı Şahin ARDIYOK ve Kıdemli Danışman Bahadır BALKI tarafından, savunmanlık hizmeti de vermiş oldukları otomotiv soruşturması ve sektör kuralları anlatılacak. Sağlık, Tıbbi, Hassas ve Optik Aletler, Tıbbi Sarf Malzemeleri Sektörü’ne yönelik sunum ise Ortaklarımızdan eski Rekabet Kurumu Uzmanı ve Bilgi Üniversitesi’nde ‘İlaç Hukuku’ isimli dersi veren Ali ILICAK tarafından gerçekleştirilecek. Rekabet Kurumu’nun ilaç ihalesi soruşturması ve geçtiğimiz sene tamamlanan diyaliz soruşturması gibi süreçlerde şirketlere savunmanlık hizmetlerine devam eden ILICAK, konferans kapsamında sektöre yönelik önemli kararları detaylandırılacak.Rekabet Kurumu Uzmanları ve akademisyenlerin tecrübelerini paylaşacağı konferansta, sektör çalışanlarının da tartışmalarla katkıda bulunarak kurallara yönelik belirsizliklerin giderilmesi hedefleniyor.

–          Finansal Hizmet Sektörü: 72 milyon TL cezanın üzerinden henüz aylar geçmişken yeniden rekabet soruşturması başlatılan bankacılık soruşturması ve Rekabet Kurulu kararı üzerinde durulacak.

–          Çimento, Hazır Beton ve Diğer İnşaat Malzemeleri Sektörü: Halihazırda hem çimento hem de hazır beton soruşturmalarının devam ettiği sektöre yönelik soruşturma ve devralma kararları sunuma dahil edilecek.

–          Otomotiv Sektörü: Ortaklarımızdan eski Rekabet Kurumu Uzmanı Şahin ARDIYOK ile Kıdemli Danışman Bahadır BALKI, savunmanlık verdikleri otomotiv soruşturmasından hareketle kuralları anlatacak.

–          Enerji Sektörü: EPDK ile Rekabet Kurumu arasındaki ilişkiye dikkat çekilecek olan bu bölümde, Elektrik Dağıtım Özelleştirmelerine ilişkin kararlar ele alınacak.

–          Sağlık, Tıbbi, Hassas ve Optik Aletler, Tıbbi Sarf Malzemeleri Sektörü: Ortaklarımızdan eski Rekabet Kurumu Uzmanı Ali ILICAK, Kurul’un tıbbi görüntüleme kararı ile tıbbi cihaz soruşturması ekseninde kuralları detaylandıracak.

Kuralların uygulamasında son durum ne?

Rekabet kurallarıyla tanışan hemen hemen herkesin yönelttiği bu sorular, her günü ayrı sektöre özgülenen konferansta cevaplandırılıyor. Hatırlatmak gerekirse, konferansta tartışılacak olan sektörlerde faaliyet gösteren şirketler de dahil olmak üzere birçok şirket, rekabet kurallarıyla, Rekabet Kurumu Uzmanları “tüm e-posta ve evraklarınızı inceleyeceğiz” diyerek habersizce kapılarını çaldığında tanışıyor. Kurum’un son yıllarda art arda başlattığı soruşturmalar, bazen bir çalışanın hatasıyla kelebek etkisi gibi şirket ile yöneticilere uygulanan ve bu sene rekor seviyeye ulaşan cezalar, bu ziyaretlerin sıklaştığını gösteriyor. Nitekim Kurum’un idari para cezaları tek soruşturma başına 280 Milyon TL’ye ulaşmış durumda, ki bu karar da bahsi geçen otomotiv soruşturması.

Konferans programı

16-20 Ocak tarihleri arasında İstanbul Barosu’nda düzenlenecek konferansın her sektör için ayrı ayrı detaylı programlarını tablolarda görebilirsiniz:

Finans: Çimento:

Otomotiv:

Enerji:

Tıbbi Cihaz: