Enerji Devi’ne Ceza!

E.ON Distribución S.L’ye ceza!

İspanya Rekabet Otoritesi, E.ON’un İspanyadaki iştiraklerinden E.ON Distribución S.L’nin, elektrik dağıtım pazarındaki hakim durumunu bu pazarda sahip olduğu bilgilerden faydalanarak elektrik tesisatları kurulum pazarında kötüye kullandığını tespit etti ve şirkete 607.728 Avro para cezası verdi.

İspanya Ulusal Elektrik ve Telekomünikasyon Kurulumu İşletmeleri Federasyon’un şikayeti üzerine başlatılan incelemede, E.ON’un elektrik dağıtım şirketi olarak sahip olduğu bilgileri, kendisine tahsis edilmeyen kurulum pazarındaki faaliyetlerini yürütmek için kullandığı tespit edildi.

Kısaca açıklamak gerekirse, elektrik tesisatları kurulum pazarı son kullanıcıların dağıtım sistemine bağlanmaları için yapılması gereken bağlantı, hook-up ve ilave hat eklenmesi gibi işlemleri kapsıyor. Elektrik mevzuatı, dağıtım şirketlerine mahsus kurulum faaliyetleri ile onlara mahsus olmayan faaliyetleri ayırıyor. Buna göre yetkilendirilmiş bir kurulum şirketi de dağıtım şirketine tahsis edilmeyen işler bakımından söz konusu kurulumları yerine getirebiliyor.

Rekabet Otoritesi, E.ON’un belirli coğrafi alanlardaki dağıtım sistemindeki hakim durumunu, kendisine ayrılmayan elektrik tesisatları kurulum pazarı bakımından kötüye kullandığına karar verdi. E.ON, dağıtım sisteminde tekel gücü sağlayan hakim durumunu Cantabria, Galicia, Austria ve Castilla- Leon olmak üzere 4 bölgede kötüye kullandı.

E.ON kendisine tahsis edilmeyen kurulum işlemleri için teklif vermek amacıyla öncelikli erişimi olan ve tedarik başvurularında yer alan bilgileri kullandı. Zira bu bilgiler diğer herhangi bir işletmecinin erişiminde değil. Dolayısıyla, E.ON tarafından müşteriye yapılan teklif her zaman ilk teklif olma özelliğini koruyordu. Rekabet Otoritesi bu uygulamanın kurulum pazarındaki işletmecilerin asgari eşit şartlar altında rekabet edebilmelerinin önünde geçtiğini belirtti ve E.ON’a ceza vererek son noktayı koydu.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.