Bankacılıkta Rekabet ve Regülasyon Konferansı

Soldan sağa: Çetinkaya (RK üyesi), Ardıyok (ACTECON), Bilge (İşletme Finans Dergisi), Ilıcak (ACTECON)

Rekabet Kurumu’nun kestiği 72 Milyonluk cezanın yankıları devam ederken, bankacılar, muhtemel cezanın çok daha ses getireceği tahmin edilen yeni bir soruşturmayla karşı karşıya. Bu noktada akla gelen sorulardan biri ise: Ekonomik krizin etkisiyle Avrupa’da regülasyonlar yeniden yapılandırılırken, bu sektör Türkiye’de farklı kurallara tabi değil mi, ya da olması gerekir mi?

Konunun uzmanlarının bu belirsizliğe netlik kazandırarak mevcut rekabet soruşturması ekseninde değerlendirmelerini paylaşmak üzere “Bankacılık Sektöründe Rekabet Hukuku Uygulaması” adlı konferansta buluşacağını duyurmuştuk.

İşte konferanstan izlenimler…

Bankacılıkta rekabet konusu, hem konuşmacıların sektöre ve kurallara yönelik bilgi ve tecrübeleri, hem de katılımcıların sunumlar süresince ve soru-cevap seanslarında gösterdikleri ilgiyle, ICC ev sahipliğinde 19 Aralıkta gerçekleştirilen sempozyumda canlandı. Bir yanda büyük ve önemli bir sektör olarak bankacılık, aynı derecede önemli fakat hızını sert bir başlangıçla alan rekabet uygulamasıyla karşı karşıya gelince, elbette, konunun hem uygulamacıları hem de yaptırım yönündeki Rekabet Kurumu tarafından ele alınmasını gerektiriyordu. Sunum sahipleri ise, ACTECON ortaklarından eski Rekabet Kurumu uzmanları Ali ILICAK ve Şahin ARDIYOK, Rekabet Kurulu Üyesi Murat ÇETİNKAYA, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Dr. Fuat OĞUZ ve İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. İsmail ALTAY’dı.

Katılımın oldukça yüksek olduğu konferansta, başta uygulamacı rekabet danışmanları olmak üzere, özellikle Rekabet Kurumu’nun açtığı soruşturmaya tabi bankalardan temsilciler ile iktisat dünyasından akademisyenler, soru ve sorunlarını paylaşma fırsatı buldu. Kuralların sunum sahipleri tarafından etraflıca ortaya konulmasının ardından, Rekabet Kurulu Üyesi Murat ÇETİNKAYA mevcut bankacılık soruşturmasını ele aldı. Sunumda, Kurul’un bankacılık kararına ilişkin soru işaretleri giderilirken, katılımcılar da yeni soruşturmaya ve devam eden sürece ilişkin ÇETİNKAYA’nın kişisel görüşlerini alma fırsatı buldu. Bu noktada bankaların savunma sürecinin devam ettiğini belirten ÇETİNKAYA, bu soruşturmaların Rekabet Kurumu’nun bankacılık sektörüne ilk adımları olduğunu hatırlattı.

İktisat-İşletme-Finans Dergisi sahibi iktisatçı Ali BİLGE’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta, eski Rekabet Kurumu Uzmanı Ortaklarımızdan Ali ILICAK ve Şahin ARDIYOK “Bankacılık Sektöründe Regülasyon ve Rekabet Kuralları” başlıklı sunumlarıyla, konunun dayanağı ile sektöre özgü tecrübelerini paylaştı. Banka temsilcileri ve finansal danışmanların sorularını yanıtlayan ILICAK ve ARDIYOK, uluslararası gelişmelere paralel şekilde bankacılığa yönelik şekillenen regülasyonlar ile otorite kararları ve bunların Türkiye’deki soruşturmalara etkisini inceledi.

Şahin ARDIYOK ve Ali ILICAK tarafından yapılan sunuma göz atmayı unutmayın.