Ya içindesindir dairenin…

Rekabet Kurumu’nda gerçekleştirilen yeniden yapılanmanın ayrıntıları resmi olarak açıklandı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde verilen bilgilere göre sektörlere göre, ayrılmış mesleki daire sayısı 4’ten 5’e çıktı ve adları Uygulama ve Denetleme Daireleri oldu. Bunların yanında Ana Hizmet Birimleri içinde yeni kurulan Kararlar Dairesi, Ekonomik Analiz ve Araştırma Dairesi, Bilgi Yönetimi Dairesi, Dış İlişkiler, Eğitim ve Rekabet Savunuculuğu Dairesi, Strateji Geliştirme, Düzenleme ve Bütçe Dairesi, Kartel ve Yerinde Inceleme Destek Birimi de sayılıyor. Yeni sektör dağılımlarını, orta kademe yöneticilerin adlarını vb. bilgileri yukarıda verdiğimiz linkten öğrenebilirsiniz.

Bütün bu dairelerin, birimlerin, sair yeniliklerin içinde bizi en çok meraklandıran ise  Uygulama ve Denetleme Dairelerinin görev tanımlarında yer alan şu ifade oldu:

Kararlar Dairesinin koordinasyonunda Kurul kararlarının uygulanıp uygulanmadığını izlemek, yapılan tespit üzerine ilgili kararların gereğinin yerine getirilmesini sağlamak.

Karaların izlenmesinin nasıl ve kimin tarafından yapılacağı uzun süredir tartışılan bir husustu. Bakalım, hakim şirketlerin sıkça gördüğümüz ‘öde cezasını aynen devam et’ dönemi sona erecek mi?