Kulaktan Kulağa Oynamak da mı Yasak?

Kulaktan kulağa karteli hiç duymuş muydunuz?

Rekabet kurallarını anlattığımız eğitimlerimizde dinleyicilere genel olarak “onu yapmak zinhar yasak”, “aslında bunu yapmanız da riskli”, “şunu yapmadan muhakkak hukuk departmanınıza danışın” gibi naçizane bilgiler veriyor, bu kuralları nasıl uygulayacaklarını anlatıyoruz. Bu kurallar Sherman Act ile başlayan bir sürecin olgunlaşan meyveleri. Artık oldu bunlar, rahatız derken, beşer bu kuralları da dolanmanın yollarını bulmayı başarıyor.

Mesela son günlerde sıkça gündeme gelen yeni bir kartel yapısı peyda oldu: Kulaktan Kulağa Kartel. Rakip sağlayıcı ve/veya rakip yeniden satıcılar arasındaki işbirliğine dayanan bir yapı. Bu yüzden A-B-C Karteli olarak da adlandırılıyor. Çünkü A ve C’nin birbirine rakip iki sağlayıcı, B’nin de bu sağlayıcıların ürünlerini yeniden satan bir perakendeci olduğunu varsayarsak; A, B’nin kulağına satış sırasında geleceğe dönük stratejik bilgilerini söylüyor, B de A’nın rakibi olan C’ye bu bilgileri aktarıyor. Sonra C de B’nin kulağına geleceğe dönük stratejik bilgilerini fısıldıyor ve B bu kez A’ya gidip bu bilgileri aktarıyor. Kulaktan Kulağa Kartel dememizin sebebi de bu, kartel tıpkı bir oyun gibi işletiliyor.

Elbette A ve C rakip sağlayıcılar olabilecekleri gibi rakip yeniden satıcılar da olabilir ve B de bu durumda A ve C’ye ürün sağlayan bir sağlayıcı olabilir. Hatta İngiltere’de Ağustos ayında açıklanan Süpermarket Karteli Kararı da buna iyi bir örnek. Bu olayda İngiltere’nin 5 büyük süpermarketi, 4 süt işleyici şirketini bilgi transferi için kullanıyor. Üstelik bu kulaktan kulağa yapıldığı için tek tespit yolu da oyunculardan birinin mızıkçılık yapıp pişmanlık başvurusunda bulunması. Zira Süpermarket Kartelinde de süt işleyici şirketlerden biri olan Arla, OFT’ye durumu itiraf ediyor ve cezadan kurtuluyor. Diğerleri mi? Onlar toplamda 50 milyon Sterlin cezayı paylaşıyorlar.

Başta dediğim gibi, rekabet kuralları belli ve ihlal edilirse verilen cezalar yüksek. Bu yüzden cin fikirli müteşebbisler bu kurallar ile yasaklananı başka yollarla gerçekleştiriyorlar. Kaç kişinin aklına gelir kulaktan kulağa oynayarak milyon dolarları kazanmak?

One thought on “Kulaktan Kulağa Oynamak da mı Yasak?”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.