PPP Modeliyle Kurulacak İlk Hastanede İmzalar Atıldı!

Türkiye’de gerçekleştirilen ilk kamu-özel ortaklığı proje ihalesi  (PPP – Public Private Partnership) tamamlandı.

ACTECON, DLA Piper ve Koyuncuoğlu-Köksal Hukuku Bürosu ortak girişiminin danışmanlığında yürütülen ve Türkiye’de sağlık sektöründe kamu – özel ortaklığı modeli ile gerçekleştirilecek ilk yatırım projesi niteliğini taşıyan Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü ihalesi Türk-İtalyan ortak girişim grubu olan YDA İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. ile INSO Sistemi Per Le Infrastrutture Sociali S.P.A İş Ortaklığı’nda kaldı.

Sağlık Kampüsü, 1048 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 200  yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 200  yataklı Psikiyatri Hastanesi ve 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi olmak üzere toplam 1548 yataklı bir sağlık tesisi yatırımını kapsıyor.

PPP Modelini, yine ihale yöntemiyle özel sektörün yatırım yapmasını öngören klasik Yap-İşlet veya Yap-İşlet-Devret modellerinden ayıran en önemli fark, modelin isminden de anlaşılacağı üzere devletle özel sektör arasında çeşitli risklerin paylaşılmasına yönelik bir ortaklık tesis edilmesi.

Türkiye’de ilk kez uygulanan ve yurtdışı uygulamalarının olumlu ve olumsuz yönlerinin Türk hukukunun temel prensipleriyle birlikte dikkate alınması suretiyle hazırlanan “ikinci nesil” PPP Sözleşmesinin, kamu hizmetlerinin sunulmasına ilişkin diğer alanlarda da kullanılması bekleniyor.İhaleyi kazanan ortak girişim grubu, projenin finansmanı, uygulama projesi, tasarımı, inşaatı ve tıbbi cihazlar ile diğer ekipmanın tedariki ve tesis için gerekli donanımını sağlamakla yükümlü olacak. Ortak girişim grubu ayrıca, görüntüleme, laboratuar, sterilizasyon, rehabilitasyon gibi tıbbi destek hizmetleri ile tesislerin bakım ve onarımı, bilgi işlem, çamaşır, temizlik, güvenlik ve yemek gibi destek hizmetlerinin sunumu ve sağlık hizmetleriyle uyumlu olmak üzere yapım ve işletilmesi işini de üstleniyor. PPP Modelinde, entegre sağlık kampüsünün esaslı unsuru olan temel sağlık hizmetleri ise, bir kamu hizmeti olarak devlet tarafından sunulacak.