ÇOK YAKINDA: Google vs Apple Patent Savaşları II

Telekomünikasyon devi Google, Motorola’yı 12.5 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

Telekomünikasyon devi Google, Motorola’yı 12.5 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Anlaşmaya göre Google Motorola’ya hisse başına 40$ ödeyecek. Her iki şirketin üst yönetimleri tarafından yapılan açıklama, satışın 2011 sonu veya en geç 2012 başında tamamlanacağı yönünde.

2011 yılının başından beri mobil cihaz üreticisi Motorola Mobility ve teknoloji şirketi Motorola Solutions adlı iki ayrı şirket ile faaliyet gösteren Motorola’nın Mobility şirketinin sahibi artık Google olacak. Ancak işlemin ardından Motorola Mobility, ayrı bir marka olarak varlığını sürdürmeye devam edecek.

Başta Apple ve Microsoft olmak üzere birçok şirketin, Google ve Google’ın lider mobil platformu Android’in üreticilerine karşı patent ihlali davaları açtığı biliniyordu. Hatırlanacak olursa, Google, patent davalarına müdahale edebilmek için sektörde patent alanında söz sahibi olan Nortel adlı firmaya teklifte bulunmuştu. Fakat Apple ve Microsoft’un da yer aldığı bir konsorsiyum Google’ın teklifinin yaklaşık 5 katı bir teklif vererek, Nortel’in patentlerini satın almış ve Google’ı saf dışı bırakmıştı.

Android’in ilk geliştiricisi konumunda olup diğer firmalara verdiği kullanım hakları nedeniyle bir anda patent eksikliği ile karşı karşıya kalan ve bu nedenle son dönemde Apple ve Microsoft karşısında ivme kaybeden Google bu duruma daha fazla kayıtsız kalamadı. Google’nın, binlerce patent sahibi mobil cihaz üreticisi Motorola’yı satın alma kararının ardında işte bu patent savaşı var.

Söz konusu satın alımın Google’nın Android işletim sitemini güçlendireceğine şüphe yok ama Motorola’nın ilerleyen dönemde çıkaracağı cihazlarında, Google’ın desteğinin de her zamankinden fazla olacağı gerçeği yadsınamaz. Zira dünyanın en büyük mobil cihaz üreticilerinden biri olan Motorola, son yıllarda Apple, Samsung ve HTC’nin gerisinde kalmış durumda. Fakat Nortel ve Nokia da dâhil olmak üzere sektördeki hiçbir şirket Motorola kadar patenti elinde bulundurmuyor. Bu anlaşma şüphesiz, Google ve Motorola’nın büyümelerine olumlu etkide bulunacak ve rakiplerine karşı voltran oluşturmalarını sağlayacak.

Google’ın bu alımının üreticiler yanında biz tüketicileri de etkileyip etkilemeyeceği ise merak konusu. Motorola’nın alımının tamamlanmasının ardından patent davalarının önüne geçilebilirse,  tüketiciler de istedikleri cihazları herhangi bir satış yasağı olmadan satın alabilecekler.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.