Ankara’dan haberler

Ankara'nın yeni sembolü Misket

Ankara’nın yeni sembolü Misket

Pazarlarda olup bitenler hakkında burada yazıp çiziyoruz: kim kime dava açmış, kim kiminle kartel yaparken uygunsuz biçimde yakalanmış vs. Arada kendimizden haber veriyoruz: uzakta sandığımızı yanı başımızda buluyoruz, öğreniyoruz, büyüyoruz, evleniyoruz, çocuğun eli kulağında. Ha, o sırada Ankara’daki eski dostlar ne yapıyor diye de arada bakıyoruz. Kurul’un aldığı kararlar ve mevzuat dışında da habere konu edecek olayları olmuyor mu, oluyor. Bakalım bu ay neler olmuş?

Rekabet.gov.tr ye ‘Şikayetim Var’ sayfası konuldu. Bu sayfa gelecek şikayetleri azaltmak için mi yoksa artırmak için mi konulmuş, orası çok belli değil. Önce sorununuzun Kurum’un ilgi alanına girip girmediğini anlamak, yoksa interneti başka amaçlarla kullanmanızı sağlamak için çeşitli örnek sorulara göz atmaya davet ediliyorsunuz. Çin’den gelen mallarla rekabet edememekten tutun da, kamu ihalelerindeki usulsüzlüklerle ilgili sorunların ilgili mercilerine ilişkin mini bir danışmanlık paketinin ücretsiz sunulduğu sayfa yanlış şikayeti kaynağında yok ediyor. Gayet faydalı. Bu sayfa işinizi görmediyse yola ufak bir arama ile devam ediyorsunuz: bakalım benzer bir şikayeti daha atik biri sizden önce yapmış mı? Bu aramayı test etme olanağımız olmadı. Hem kimlik numarası gibi hala ezberleyemediğim bilgileri vermek gerekiyor, hem de şakadan da olsa haksız bir şikayette bulunmayı etik bulmadık.

Burada da herhalde, benzer bir şikayet zaten kayda girdi, biraz yaratıcı olun, gibi bir uyarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Yok, hakikaten son derece özgün bir meseleyle devlet kapısındaysanız, tekrar kimlik bilgilerinizi girip detaylı şikayetinizi yapabilirsiniz. Hayırlı olsun.

Başka bir haber de yeni hükümetin göreve başlamasıyla birlikte özerk kurumlar olarak kamuoyunda anılan kurumların ilgili bakan denetimine tabi kılan KHK’nın yürürlüğe girmesi. RK’nın ilgili Bakanlığı’nın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak belirlenmesi gibi (daha önce Sanayi ve Ticaret Bakanlığı idi), bu haber de kendi web sitesinde konu edilmeye değer görülmedi. Gerçekten de o kadar önemsiz değişiklikler olup olmadıklarını doğrusu ben de merak ediyorum.