Çözümlere İlişkin Kılavuz Yürürlükte

Birleşme/Devralma İşlemlerinde Rekabet Kurumunca Kabul Edilebilir Çözümlere İlişkin Kılavuz yayınlandı.

Birleşme/Devralma İşlemlerinde Rekabet Kurumunca Kabul Edilebilir Çözümlere İlişkin Kılavuz (Kılavuz) Rekabet Kurulu’nun 16 Haziran 2011 tarihli toplantısında kabul edilerek yürürlüğe girdi.

Taslak Kılavuz 2 Şubat 2011’de Rekabet Kurumu’nun websitesinde yayınlanarak kamu görüşüne açılmıştı (Buna ilişkin haberimizi görmek için tıklayınız). Gelen görüşler ile şekillendirilen Kılavuz son halini alarak yürürlüğe konuldu.

Kılavuz, temel olarak, rekabeti kısıtlayıcı nitelikteki yoğunlaşma işlemlerinin Rekabet Kurulu tarafından yasaklanması yerine, bu işlemlerdeki rekabet sorunlarının taraflarca önerilecek ve Kurumca kabul edilecek çözümlerin yerine getirilmesi koşuluyla izin verilmesi hakkında detaylı bilgi sunuyor. Yani aslında Kılavuz, ne tür çözüm önerileri hangi koşullar altında uygundur, bu süreçler ne şekilde yönetilir, vb. soruları cevaplıyor.

Türk rekabet hukuku prensipleri uyarınca, Rekabet Kurulu işlem taraflarına çözüm önerme veya herhangi bir çözümü yerine getirme yükümlülüğü yükleme yetkisine sahip değil. Diğer bir deyişle, hangi yönde bir çözüm uygulanacağını karar verme yetkisi yalnızca işlem taraflarında. Kılavuz da işlem taraflarının getirebileceği bu çözümlere ilişkin ışık tutuyor.

Taslak Kılavuz ile önemli farklılıklar içermeyen Kılavuz’a işlem taraflarına kolaylık olması açısından “Taahhüt Formu” ve “Örnek Taahhüt Metni” eklenmiş.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.