Bakım Ücretleri İncelemede, Sıradaki Sektör e-Tic@ret

Otomobil bakım ücretlerindeki yükselişe Fransız Rekabet Otoritesi’nden tepki… Otorite, ücretlerdeki yüksek artışla ilgili sektör araştırması başlattı.

Açıklamaya göre, 90’ların sonundan itibaren otomobil bakım ve onarım ücretleri %35 oranında arttı.

Bu oran ilgili dönemdeki enflasyonun 2.5 katı. Araştırmaya neden olan fiyat artışları konusunda diğer ilgi çekici nokta ise, bu dönemde yeni araç fiyatlarındaki  %8’lik artışa karşın, yedek parça fiyatlarındaki artışın %30’lara varmış olması.

Mercek altına alınan konular ise şöyle:

  1. Yedek parçaya ve teknik bilgiye ulaşım imkanı,
  2. Bunun, bağımsız ve yetkili tamirciler arasındaki rekabete etkisi.
  3. Bir de araçların camları ya da farları gibi görünür yedek parçaların durumları var. Her ne kadar herhangi bir üretici ya da distribütör yedek parça üretip satabilecekse de, bazı ülkelerde fikri mülkiyet haklarından kaynaklanan kısıtlamalarla buna istisna getirebiliyor. Fransa da bu ülkelerden biri… İşte Otoritenin incelemesine kattığı üçüncü kalem ise, bu korumanın satış fiyatına, kullanılabilirliğe ve inovasyona etkileri olacak.

Bir diğer sektör araştırması ise elektronik ticarete yöneliyor. Nedeni ise sektörün önemli orandaki gelişimi…

2010 yılında ekektronik ticaret hacmi 2009 yılına göre %24 artışla 31 milyar Avro ve 28 milyon kullanıcıya ulaştı. Elektronik ticaretin en aktif olarak kullanıldığı sektörler ise turizm, ev elektroniği, gıda ve giyim oldu. Bu konuda Otorite’nin ilgi alanı yine 3 noktada:

  1. Elektronik ticaretin geleneksel dağıtım kanalları üzerinde etkisi,
  2. Üretici ve dağıtıcıların, bu yeni tip dağıtım konusundaki tutumları,
  3. Aracıların ticarete etkileri.
Reklamlar