Patronlar Parmaklıklar Ardına

Fransa’da Rouen ve Nantes Ceza Mahkemeleri; iki ayrı olayda rekabet ihlalleri nedeniyle yöneticilere hapis cezası verdi. Bu iki ihlal, Fransız Rekabet Otoritesi tarafından  verilen para cezalarına da konu olmuştu.

İlk olayda; Rouen Ceza Mahkemesi, tarihi eserlerin restorasyonu pazarını paylaşan 9 firmanın patronlarına 3 ay ile 10 ay arasında değişen hapis cezaları verilmesine hükmetti. Davada, 24  firmanın yöneticisi rekabet ihlalleri nedeniyle yargılanıyordu. Hakkında hapis cezası kararı verilen yöneticiler, özellikle Normandiya ve Picardie bölgelerinde tarihi eserlerin restorasyonu pazarını paylaşmaktan suçlu bulundular. Mahkemeye göre; duvarcılık ve taş dizaynı alanında faaliyet gösteren bu firmaların patronları işbirliği yapıyorlar ve restorasyon alanlarını paylaşıyorlardı. Her firmaya; kapasitesi ve restorasyon alanlarının coğrafi yakınlığına göre, restorasyon alanı bırakılıyordu. Bu dönemde bazı şatolar, manastırlar, kiliseler ve katedralllerin restorasyonunu yapılmıştı. Restorasyonu yapılan eserler arasında ünlü Notre-Dame de Rouen Katedrali de vardı.

Ceza Mahkemesi’nin verdiği bu karar olayın idari kanadını oluşturan Fransız Rekabet Otoritesi’nin kararıyla örtüşüyor. Otorite, soruşturmayla ilgili olarak 14 firmaya toplam 10 milyon Avro ceza kesmişti. Kesilen cezaların en büyüğü ise Predeau Morin’a kesilen 4 milyon 500 bin Avro. Sektöründeki bazı yöneticilerin itiraflarına göre; bu tip eylemler sektörde gelenek halinde.  

İkinci olayda ise; Nantes Ceza Mahkemesi, 9 yöneticiyi yol işaretlemeleri pazarını paylaşmak amacıyla kartel oluşturdukları gerekçesiyle mahkum etti. Ceza Mahkemesi, 3 ila 10 ay ve 20 bin ila 50 bin Avro arasında değişen para cezalarına hükmetti. Mart 2006’da “rekabeti bozucu anlaşmaya kişisel olarak katılmak” sebebiyle Paris’teki bir restorandaki iş yemeğine polis baskını düzenlenmiş ve bu baskında kartelin işleyişine ilişkin belgeler ve bir rehber ele geçirilmişti. Rehberde kartel taraflarınca işlem yapılması yasaklanan,  istenmeyen firmalara ilişkin bir kara liste de yer alıyordu.

Konu Fransız Rekabet Otoritesi’nin gündeminde. Otorite, karteli oluşturan firmalara toplam 52,6 milyon Avroluk cezayı kesmiş durumda. Kesilen bu cezalarda Signature 18,5 milyon Avro , Aximum ise 17,7 milyon Avroluk cezalarla başı çekiyorlar.

Teşekkürler Hakan Yılmaz…