Samsung ve Anadolu Elektronik Neden Soruşturuldu?

Rekabet Kanunu’nun 4’üncü maddesini “panel TV piyasasında nihai satış fiyatı belirleyerek” ihlal ettikleri iddiasıyla açılmıştı soruşturma.

21 Haziran günü Ankara Bilkent’teki Rekabet Kurumu’na misafir olan Samsung ve Anadolu Elektronik temsilcileri ve yöneticileri, şirketleri haklarında açılmış olan soruşturmaya yapacakları son savunma ayağı olan sözlü savunmayı beklemekteydiler. Rekabet Kurulu’nun son dönemdeki “sopacı” tavrı herkeste bir tedirginliğe sebep olmuştu elbet. Ama adalet yerini bulsun diye vardı savunma hakkı.

Rekabet Kanunu’nun 4’üncü maddesini “panel TV piyasasında nihai satış fiyatı belirleyerek” ihlal ettikleri iddiasıyla açılmıştı soruşturma. İlk sözü Anadolu Elektronik aldı. Panel TV pazarında, pazarın temel belirleyicilerinin teknomarketler olduğuna işaret eden temsilci, pazarda en belirleyici unsurun fiyat olduğunu, rekabetin fiyat üzerinden gerçekleştiğini, bunun da sürekli kampanyalar düzenleyen teknomarketlerin lehine, bayilerin aleyhine bir ortam yarattığını kaydetti. Teknomarketlerin neredeyse haftada bir yeni kampanyalar düzenlediğini, agresif politikalar ile rekabet ettiklerini, pazar paylarının yıllık bazda değil, bilakis aylık bazda değiştiğini ifade etti.

Pazara ilişkin bu bilgileri paylaştıktan sonra da iddia konusuna gelerek, pazarda çok farklı fiyat uygulamaları dikkate alındığında yeniden satış fiyatı belirleme anlaşmasının olmadığının çok açık olduğunu iddia etti temsilci. Hatta ”yeniden satış fiyatı belirlemek mümkün değil, ortada bir anlaşma yok, tespit edilen yazışmalar kanallardan gelen şikayetlerle başlıyor, herhangi bir girişim veya anlaşma yok, pazarda etki yok” gibi savunmalarını da dile getirdi.

Anadolu Elektronik’ten sonra sırası gelen Samsung ise sık sık Samsung’un genel politikasının pazar payını artırmak olduğunu, karlılığın bundan sonra geldiğini vurguladı. Daha sonra sadede gelerek, Samsung ile Anadolu Elektronik arasında bir anlaşma bulunmadığını ifade eden temsilci, kendilerine şikayetler üzerine gelen 60 mailden sadece 12 tanesine cevap verildiğini, bunların içinde de fiyat unsurunu belirleyen hiçbir cümle bulunmadığını dile getirdi. Temsilci, bu maillerin bir anlaşmanın varlığını göstermeye de yeterli olmadığını belirtti. Hatta, “Zaten rekabeti sınırlayıcı bir amaç da yoktur, anlaşma da yoktur” ifadesini kullandı.

27 Haziran’da açıklanan karar ile Samsung’un yüzü güldü, ancak Anadolu Elektronik ceza aldığı için yüzü gülenlerden olamadı. Zira Rekabet Kurulu, Anadolu Elektronik’in yeniden satış fiyatını belirlediği gerekçesiyle 2010 yılı cirosunun %0,5’i oranında (1.066.669,72 TL’e denk geliyor) ceza almasına karar verdi. Samsung ise ihlale taraf olmadığı için bu soruşturmadan kazasız belasız kurtuldu.

One thought on “Samsung ve Anadolu Elektronik Neden Soruşturuldu?”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.