Fiyatın Ne Önemi Var, Mühim Olan İnternet

Geçtiğimiz Mayıs ayında bazı tüketiciler İtalya’da fıkraya yakın bir olayla karşılaştı. Aralarında bu sefer Temel Reis yoktu ama, 3 İtalyan ve 1 Alman havayolu şirketi oturmuş ve internet alışverişinin her zaman daha ucuz olacağını düşünen tüketicilere normalin üstünde fiyat fatura etmişlerdi.

Bahsi geçen dörtlü, Alitalia, Blue Express, Air Italy ve Germanwings öyle bir internet sitesi hazırlamıştı ki, siteye giren tüketiciler kendilerinden emin bir şekilde en ucuz bileti aldıklarını düşünürken, firmaların ise yüksek fiyat fatura ettikleri ortaya çıktı. 

Tüketici kredi kartı bilgilerini sisteme girip onay düğmesine basarken ek maliyetler reklamlarda jet hızıyla geçen ama “okunamayan” bilgiler halinde sunuluyordu. Üstelik coğrafi pazar İtalya olmasına rağmen “Terms and Conditions” Shakespeare İngilizcesiyle hazırlanmış ve her sitede olduğu gibi “okudum kabul ettim” düğmesine basmak tüketicinin atması gereken zorunlu bir adım olmuştu.

Neyse ki IAA (İtalyan Rekabet Otoritesi) olaya el koydu ve firmalara toplam 245.000 Avro ceza kesti. Ayrıca bu firmalardan 2’si “Terms and Conditions” bölümünü sadece İngilizce hazırladığı için ek olarak 40.000 Avro cezaya tabi tutuldu.

Günün SWOT’u;

S: İnternetten alınan bilet genelde daha ucuzdur.

W: Sitenin güzelliği ile şeffaflığı her zaman paralel olmayabilir.

O: Alternatif havayolu şirketlerine bir tıkla ulaşabilirsiniz.

T: İnternet tehlikeli bir silah olarak kullanılabilir.

Teşekkürler Mehmet Morgül.