Beklenen Kılavuz Yayımlandı

Rekabet Kurulu Yeni Birleşme&Devralma Tebliği ile ilgili açıklayıcı metin niteliğindeki ilk Kılavuzu yayımladı.

Rekabet Kurulu Yeni Birleşme&Devralma Tebliği ile ilgili açıklayıcı metin niteliğindeki ilk Kılavuzu yayımladı. İlgili teşebbüs, ciro ve yan sınırlamalar konuları özelinde hazırlanan Kılavuz uygulayıcıların işini oldukça kolaylaştırmakta.

Yeni Birleşme&Devralma Tebliği uygulamadaki ilk altı ayını doldurdu. Bu dönemde özellikle ciro hesaplaması ve yeni bildirim kriteri etkilenen pazar kavramları tarafları oldukça zorladı. Ocak-Haziran dönemini kısa bir incelediğimizde, şirketlerin bildirim yükümlülüğünü ihlal etmiş olmamak adına risk almamayı tercih ederek Rekabet Kurulu’nu devralmaların değerlendirilmesine ilişkin önemli bir iş yükü altına soktuğunu görüyoruz.

Haziran ayına kadar Rekabet Kurulu’na yapılan bildirim sayısı 109. Bu rakam geçen yıl aynı dönem için 81’di. Haziran ayına kadar Rekabet Kurulu’nun izne tabi olmadığı hükmüne vardığı devralma sayısı ise 32.

Bu sayıyı göz önünde bulundurduğumuzda şirketlerin hukuki değerlendirme bakımından zorlu bir süreç yaşadıkları ve çok ihtiyatlı davrandıkları ortada.

Kamuoyu görüşlerine açılan taslak haline göre yapılan en önemli ekleme, etkilenen pazar tanımının artık Kılavuz’un bir parçası olması. Konunun önemi sebebi ile blog formatımızdan biraz sapalım ve okuyucularımıza kısa bir tanım verelim istedik.

Kılavuz’a göre taraflardan birinin Türkiye’de faaliyeti olması şartı ile işleme tabi şirketler aynı pazarda faaliyet gösteriyorlarsa ya da tarafların faaliyetleri arasında tedarik ya da dağıtım ilişkisi mevcut ise etkilenen pazar şartı yerine getirilmiş oluyor.

Kılavuz’un bundan sonraki süreçte aslında Rekabet Kurulu’nun önüne gelmemesi gereken devralma işlemleri ile ilgili iş yükünü azaltacağını söylemek mümkün. Kurul’un halihazırda üzerinde çalıştığı taahhüt mekanizmasına ilişkin açıklayıcı metnin de yakın  zamanda yayımlanması bekleniyor. Birleşme&Devralma rejimimiz etkinleşiyor…

One thought on “Beklenen Kılavuz Yayımlandı”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.