Çıkarın kağıtları!

Bu blog fikri iyiydi. Gel gör ki daha birinci yılımız yeni bitmişken, Rekabet Kurumu da kendi çalışanlarının yazılarını sitesinde yayımlamaya başladı

Tabi oradaki yazıların, bizim “kimseyi incitme yeter” serbestimiz gibi bir çerçevede kaleme alınması mümkün değil. O yüzden blog yazısı değil, daha çok gazete makalesi gibi düşünülmüşler. Dolayısıyla devleti kendimize rakip olarak görmüyoruz. Ankara bir süre daha, ancak alışveriş merkezleri ve polisiye dizileri ile gündeme gelecek gibi gözüküyor; blog işi zor.

Yine de güncemizin tek taraflı haber/bilgi aktarımının ötesine geçip okuyucuların yorumlarını da görebildiğimiz bir mecra olarak ortaya çıkması hevesimizi henüz gerçekleştiremedik. Buna, içeriğin doğası gereği pek de eğlenceli olmaması da etki ediyor olabilir tabi.

O yüzden bu hafta için katılımın zorunlu olduğu bir “Rekabet Hukuku Kültürü Sınavı” hazırladım. Yanıtları ‘yorum yapın’a tıklayarak verebilirsiniz. Soru numaralarını belirtmek kaydıyla istediğiniz sorudan başlayın. 5 te 5 bilenlere süprizimiz var. Cevap anahtarı 15 gün sonra.

Soru 1: Muafiyet/menfi tespit başvuruları ilgili tebliğ yıllar sonra değiştirilene kadar kaç nüsha olarak yapılıyordu?

Soru 2: En uzun süren rekabet soruşturması kaç günde tamamlanabilmiştir? Bu süre Leningrad Kuşatması’ndan kaç gün daha uzundur?

Soru 3: Bir kerede en fazla teşebbüsün ceza aldığı rekabet soruşturması hangisidir? (Bonus soru: O soruşturmada kaç teşebbüs ceza almıştır?)

Soru 4: Şimdiye kadar kesilen en düşük ceza ne kadardır?

Soru 5: Yeni mezun hukukçuların bu kadar ilgisini çeken Rekabet Hukuku, lisans düzeyinde kaç güzide hukuk fakültemizde okutulmaktadır?

(Sınavlarımızda şifre kullanılmamaktadır. Güvenle işaretleyiniz.)