Gazete Yayıncılığı Pazarına Kuvvetli Bir Yeni Oyuncu

Doğan Gazetecilik bünyesinde bulunan Vatan Gazetesi ve Milliyet Gazetesi, Rekabet Kurulu’ndan alınan izinle Demirören ve Karacan Grupları’nın kurduğu ortak girişim şirketi DK Gazetecilik tarafından devralındı.

DK Gazetecilik, Milliyet ve Vatan Gazeteleri’ni devralarak günlük gazete yayıncılığı pazarına kuvvetli bir giriş yaptı. Şirket söz konusu iki gazeteyi devralarak “reklam geliri ve net satış adedi” bakımından pazarın en büyük üçüncü oyuncusu konumuna yerleşti.

Posta, Hürriyet, Fanatik, Radikal gibi gazetelere sahip Doğan Medya Grubu’nun baskın bir şekilde lider olduğu piyasanın ikinci büyük oyuncusu ise Sabah, Takvim, Fotomaç gazetelerini bünyesinde bulunduran Turkuvaz Grubu.

Hatırlanacağı üzere Rekabet Kurulu 08-23/237-75 sayılı kararında Vatan Gazetesi’nin Doğan Gazetecilik tarafından devralınmasına izin vermiş fakat Doğan Gazetecilik’in hakim durumda olması sebebiyle Vatan Gazetesi’nin iki yıl içinde Rekabet Kurulu’nun gözetiminde gerçekleşecek bir ihale ile bir başka şirkete satılmasını şart koşmuştu. Danıştay ise özellikle Rekabet Kurulu’nun şirketlerin satışı için ihale gerçekleştirme gibi bir yetkisinin bulunmaması sebebi ile kararın şartlı izin hükmünü iptal etmiş ve Vatan Gazetesi herhangi bir şarta tabi olmaksızın Doğan Gazetecilik tarafından devralınmıştı.

Gelinen noktada ise Vatan Gazetesi Rekabet Kurulu kararı gereği iki yıl içinde değil fakat Doğan Gazetecilik’in ticari kararı temelinde üçüncü yılda bir başka şirkete satılmış oldu.

Reklamlar