Uyum Programları Rekabet Kurulu kararına geçti

Rekabet Hukuku Uyum Programı isimli çalışma, Rekabet Kurumu internet sitesinde yayınlandı.

Rekabet Kurumu başkanı Nurettin KALDIRIMCI’nın şirketlere gönderdiği 2011 Rekabet Mektubu’nda rekabet uyum programları hakkında detaylı açıklamalar yaptığını ilgili yazımızda belirtmiştik[1]. 2011 Rekabet Mektubu’nun hemen ardından Rekabet Hukuku Uyum Programı isimli çalışma, Rekabet Kurumu internet sitesinde yayınlandı. Aynı zamanda Rekabet Kurulu çok yeni tarihli bir kararında da Rekabet Uyumu Programları’na verdiği önemi gözler önüne serdi.

Rekabet uyum programları, şirketlerde rekabet hukuku ile ilgili bir kurumsal bilinç oluşması için uygulanan ve temel amacı çalışanların rekabet hukuku konusunda bilgi ve deneyimlerini artırarak, teşebbüsün rekabet hukuku risklerini azaltmak olan programlardır. Bu doğrultuda yetkin ve rekabet hukuku konusunda uzmanlaşmış olan kişilerce hazırlanan bir rekabet uyum programı, şirketleri yüksek para cezalarına karşı koruma işlevinin yanı sıra, onların hukuka uyum yönündeki iradelerini yansıtması açısından da son derece önemli bir enstrüman. Zira Rekabet Kurulu karşısında “şirketimizin rekabete aykırı davranmak yönünde bir iradesi yoktur” diye dert anlatmak yerine, “ şirketimizde rekabet uyum programı uyguladık” demenin kıymeti çok daha büyük ve anlamlı.

Buna örnek olarak Rekabet Kurulu’nun 17.3.2011 tarihli Algida kararı gösterilebilir. Rekabet Kurulu kararında, karara konu şirketin çalışanlarına rekabet hukuku kitapçığı dağıtmış olmasının “gerek personelinin gerekse distribütörlerinin rekabet kurallarına (…) uyumu bakımından duyarlı davranmaya çalıştığı izlenimi” oluşturduğunu açıkça belirtmiştir. Her ne kadar rekabet hukuku kitapçığı dağıtmanın tek başına şirketi kurallara uygun hale sokamayacağı aşikâr olsa da; Rekabet Kurulu karara konu teşebbüs ve onun içinde bulunduğu iyi niyetli çaba özelinde, tüm teşebbüsleri rekabet uyum programı uygulama yönünde teşvik etmektedir.

Rekabet uyum programları, teşebbüslerin rekabet hukuku danışmanları tarafından gerçekleştirilerek uygulanmaktadır. Bu kapsamda en önemli husus, rekabet uyum programlarının basit bir rekabet hukuku eğitiminden daha kapsamlı ele alınması ve konusunun uzmanları tarafından gerçekleştirilecek detaylı süreçler olarak tasarlanması gerekliliğidir. 2011 Rekabet Mektubu’nda rekabet uyum programlarından ayrıntılı bir biçimde bahsedilmesi Rekabet Kurumu’nun bu konuya verdiği önemi göstermesi açısından son derece somut bir örnektir. Bahsi geçen Mektup’ta rekabet uyum programlarında bulunması gereken önemli hususlar ve bu programların neleri kapsamaları gerektiği de ortaya konulmuştur.

ACTECON 2004 yılından beri birçok endüstride sayısız teşebbüse, kurumsal bazda rekabet kurallarına uyum kültürünü geliştirme adına Rekabet Uyum Programı (RUP®) sunmuş ve sunmaktadır. RUP®, ACTECON’un şirketlerin rekabet hukukuna uyumu konusundaki öngörüsü ile hazırlamış olduğu, birçok defa uygulanarak geliştirilmiş ve son derece kapsamlı modüller içeren bir programdır. Rekabet Kurumu’nun rekabet hukukuna uyum programlarında aradığı temel öğelerin hepsini karşılayan ve hatta onları aşan RUP®, Rekabet Kurulu’nun bu konuyu kararlarına dahi taşıması sonucu daha da önemli hale gelmiştir.


[1] Ayrıca bu yazının Mondaq’da yayınlanan İngilizce versiyonuna da buradan ulaşabilirsiniz.

“Uyum Programları Rekabet Kurulu kararına geçti” için 2 yorum

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.