Turkcell’e yeni rekabet sorgusu

Turkcell’in sözlü savunması yapıldı.

2009 yılının sonunda, Rekabet Kurumu tarafından Turkcell’in dağıtım kanalına yönelik uygulamalarının Rekabet Kanunu’nun 4. ve 6. Maddelerinin ihlal edip etmediğinin belirlenmesi amacıyla açılan soruşturmanın sözlü savunması 31 Mayıs 2011 salı günü gerçekleştirildi. Turkcell artık Kurul’un kararını bekliyor.

Turkcell hakkında açılan soruşturma temel olarak iki iddiaya dayanıyor: birincisi Turkcell’in dağıtım sisteminin tüm aşamalarında yeniden satış fiyatını tespit etmesi (4. madde ihlali) ikincisi ise normalde çok markalı olması beklenen alt bayilerin münhasırlaştırılması yoluyla hakim durumunu kötüye kullanarak (6. madde ihlali) rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırması. Soruşturma Heyeti Turkcell’in alt bayi kanalını münhasırlaştırmasına yönelik eylemleri için ceza talep ederken, yeniden satış fiyatının tespitine yönelik 4. madde ihlalinin varlığını teyit etmesine rağmen ceza istemeksizin görüş bildirilmesi gerektiğini ifade etti. Yaklaşık 4 saat süren sözlü savunma toplantısında Kurul tarafından öncelikle şikayetçi olarak rakip operatörler AVEA ve VODAFONE ile Smile, MEP İletişim ve Pamuk İletişim dinlendi.

AVEA Turkcell’in hesaplı risk aldığını, normalde çok markalı olması gereken Mavi Nokta ünvanlı alt bayilerden iyi olanları münhasırlaştırarak kendine bağladığını, ardından yeniden satış fiyatını tespit etmek suretiyle belirli bir kar marjını garanti ederek bunları ödüllendirdiğini ifade etti. Turkcell’in dağıtım sistemi için “Lüküs Hayat” benzetmesi yapan AVEA, dağıtım ağındaki teşebbüslere belirli bir geliri garanti eden Turkcell’in bunun finansmanını kendi cebinden değil, fiyatları yüksek tutarak tüketicilerin cebinden karşıladığını belirtti.

VODAFONE ise; Kurul’un önüne belki de en çok gelen teşebbüslerden biri olan ve hakkında çok sayıda soruşturma açılan Turkcell’in, yeniden satış fiyatının tespitine yönelik eylemleri hakkında Soruşturma Heyeti’nin ceza istemeyerek yalnızca görüş bildirilmesi ile yetinmesini yadırgadıklarını belirtti. Soruşturma döneminde Turkcell’in bilinçli olarak lehe delil yaratma çabası içine girdiğini iddia eden Vodafone temsilcileri, normalde AVEA ve VODAFONE ile çalışmasına izin verilmeyerek münhasır hale getirilen alt bayilerde bulunan Turkcell görsellerinin kaldırıldığını ifade etti.

Eski bir Turkcell distribütörü olan MEP İletişim, Turkcell’in dağıtım ağında olmaktan mutsuz olduklarını ve söz konusu eylemler nedeniyle büyük zarara uğradıklarını ifade ederken, halihazırda Turkcell Gaziantep bayisi olan Pamuk İletişim’in de Sözlü Savunma toplantısına katılarak Turkcell’in dağıtım sisteminde rekabet etme şanslarının olmadığını, Turkcell neye izin verirse ancak onu yapabileceklerini ifade etmesi Turkcell için büyük sürpriz oldu. Smile ise rakip operatör ürünlerinin satılması halinde bayilerine Turkcell tarafından mal verilmediği ve yaptırım uygulandığını belirtti.

Turkcell, savunmasında Mavi Nokta ünvanlı bayilerin münhasırlaştırılmadığını, sadece Turkcell ile çalışan Mavi Nokta’lar var ise bile bunların kendi tercihleri olduğunu, 253 Mavi Nokta’da da VODAFONE’un kendi rızası ile bulunmadığını dile getirdi. Akabinde rakiplerin dışlandığı iddialarına cevap veren Turkcell, AVEA ve VODAFONE’un numara taşımada bir numara olduğunu, son 2 yılda gelirlerini büyük ölçüde arttırarak pazar payı elde ettiklerini bu sebeple pazar dışına itilmelerinin mümkün olmadığını belirtti. Savunmalar arasında en ilginç olan ise Turkcell’in artık hakim durumda olmadığını iddia etmesi oldu. Son üç yılın gelişmelerine bakıldığında, kendilerinin büyük ölçüde pazar payı kaybettiği, AVEA ve VODAFONE’un gelirlerinde artış olduğu, şebeke dışsallıkların ortadan kalktığı ve  rakiplerinden bağımsız hareket edemediğini belirten Turkcell,  artık hakim durumda olduğunun söylenmesinin güç olduğunun altını çizdi.

Mavi Nokta’lardan elde edilen sim kart satışının %  8 oranında olduğunu ifade eden Turkcell yetkililerine, Kurul tarafından  “Mavi Nokta’lar tarafından gerçekleştirilen sim kart satışının ciro bazındaki oranının ne olduğu” sorusu yöneltildi.

Son olarak, Rekabet Kurulu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, yürütülen soruşturmada nihai kararın 9 Haziran 2011 saat 14:00’te açıklanacağını ifade etti.

One thought on “Turkcell’e yeni rekabet sorgusu”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.