50 milyon TL’lik eposta!

Kestiği cezalarla ekonomi gündeminde sıkça yer bulan Kurum, Başkanı’nın Anadolu Ajansına yaptığı açıklama ile gündeme geldi.

Kestiği cezalarla ekonomi gündeminde bu aralar sıkça yer bulan Rekabet Kurumu, bugün Başkanı’nın Anadolu Ajansına yaptığı açıklama ile gündeme geldi: Ceza kesmek için çalışmıyoruz. Caydırıcılık için ceza önemli, diyor Kaldırımcı ama asli amacın oyunun hakkaniyete uygun oynanmasını temin etmek olduğunu da ekliyor. Bankalara ve otomotivcilere yönelik iki soruşturmada, kurulduğundan beri geçen 13 senede verdiği cezaların toplamından daha fazla ceza kesen Kurul’un politikasında radikal bir değişiklik bulunmadığını belirtiyor Başkan Kaldırımcı. Genel politikada bir değişiklik yoktur belki ama son otomotiv kararından çıkarılması gereken önemli sonuçlar var.

Önce dosya hakkında biraz bilgi verelim. Hükümetin 2008 krizi ile başlayan süreci aşmak için getirdiği ÖTV indirimi sonrasında, otomotivcilerin “krizi fırsata çevirdiği” şeklinde başta Sanayi Bakanı’nın şikayetiyle başlatılan soruşturmada 2006, 2008 ve 2009 yıllarına ait firmalar arası çeşitli iletişim kayıtlarına rastlanıldı. Ya telefon veya eposta gibi çift taraflı iletişime ya da dernek toplantılarında çok taraflı konuşmaların olduğuna ilişkin bulgular Kurul tarafından “fiyat politikaların ilişkin bilgi değişimi” olarak nitelendirildi. Rakipler arası bilgi değişimi, rekabeti sınırladığı gösterildiği vakit (mesela fiyatların birlikte artırılmasına ya da pazar paylaşımının kontrol edilmesine yönelik olarak kullanılırsa) bir ihlal olarak kabul ediliyor. Ancak “fiyat politikalarına” ya da “geleceğe ilişkin ticari stratejilere” ilişkin bilgi değişimi etkilerinden bağımsız olarak, bizatihi bir ihlal.

Peki bu 270 milyon liralık faturası olan bilgi değişimi tespiti nasıl yapıldı? “Tüm markaların ortak görüşü zamların yapılacağı”, “kurlar dengeye gelince fiyatların artacağı üzerinde mutabıklar” şeklindeki eposta ifadeleri. Kimler yazmış? Satış uzmanları, ürün yetkilileri. Şirketi adına rakiple mutabakat kurma yetkisi veya görevi bulunmasa bile böyle konuşmaları üstlerine taşımalarının oldukça tehlikeli olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. 2006 yılına ilişkin olarak bir şirkette ele geçirilen eposta, dört ayrı firmanın ceza miktarının yüzde elli artmasına yol açtı, ki bu fark 50 milyon liraya denk geliyor. Bu, herhalde haberleşme için şimdiye kadar ödenen en pahalı fatura. Şirketlerin  iletişim maliyetlerini indirme gerekliliği ortada…

Yazar: Ali Ilıcak

Ali is the Head of Competition and Economics at Cetinkaya, where his areas of professional expertise include merger control, competition litigation, regulatory economics, and government relations. In his three decades in industry he has worked with international law firms, national governments, blue chip enterprises and leading Turkish companies. https://www.cetinkaya.com/bios/ali ilicak

“50 milyon TL’lik eposta!” için 3 yorum

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.