AT&T, 39 Milyar Dolara T-Mobile’ı Alırsa…

Geçtiğimiz hafta ABD’nin en büyük Telekom şirketi AT&T, Deutsche Telekom’dan T-Mobile USA’i 39 Milyar Dolara satın alacağını duyurdu. 2009 yılında yaşanan mali krizden sonra gerçekleştirilen en büyük anlaşmalardan biri olacak bu.

Bu devralma işleminde taraflar, AT&T ve T-Mobile müşterilerine daha geniş bir kapsama alanı ve büyük rakipler arasında doğacak daha büyük rekabet dolayısıyla fiyatlarda düşüş olacağı iddiasındalar.  İşlem asıl pazarda kalacak en büyük rakip olan Verizon’u etkileyecek. Verizon’un şu anda pazarda %31’lik bir dilime sahip olduğu biliniyor. AT&T, Apple marka ürünler kullanan abonelerin hız ve cihaza uyum açısından tercih ettiği Verizon’un bu avantajını artıracağı kapsama alanı ve gücü ile ortadan kaldırmak istiyor.

Elbette bu anlaşmanın sonlandırılabilmesi için öncelikle Adalet Bakanlığı ve Federal İletişim Komisyonu’ndan (FCC) izin alınması gerekecek, ki bu hiç de kolay olmayacak gibi görünüyor. Çünkü AT&T’nin T-Mobile USA’i alması halinde ABD GSM piyasasında AT&T, Verizon ve nispeten küçük bir şirket olan Sprint Nextel kalacak. AT&T’nin 95.5 milyon müşterisi ile T-Mobile USA’in 33.7 milyon müşterisinin birleşmesi sonucu pazarın %42’lik bir kısmının AT&T’ye ait olması öngörülüyor.

Bu yatay birleşme işlemi ABD’de özellikle tüketici birliklerini korkutmuş durumda. Piyasadaki rekabetin AT&T’nin en büyük rakiplerinden birini yutması ile büyük yara alacağını düşünen analistler rekabet otoritesi ve düzenleyici kurumların bu işleme bakışını oldukça merak ediyorlar.