AB Komisyonu, Almanya, İtalya, İsveç, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da faaliyet gösteren kamyon endüstrisindeki şirketlere (Scania, Volvo, MAN, Daimler ve Iveco) rekabet kurallarının ihlali iddiasıyla 18 Ocak 2011’de inceleme başlattı. İlk bilgiler soruşturmanın konusunun, hem fiyat tespiti hem de hakim durumun kötüye kullanılması olduğu yönünde.

Bu incelemenin bir soruşturmaya dönmesi ihtimalinde kamyon üreticilerine karşı AB pazarlarındaki ikinci soruşturmanın başlatılmış olacağını belirtmek lazım.  Zira 2010 yılının Eylül ayında Birleşik Krallık Adil Ticaret Dairesi (Office of Fair Trade) de kamyon üreticilerinin Birleşik Krallık sınırları dahilinde fiyat sabitlemesi yaptığı iddiasıyla başka bir soruşturma daha başlatmıştı.

Adil Ticaret Dairesi AB Komisyonu’nun başlatmış olduğu incelemeden bir hafta sonra bir basın açıklaması yaparak yürütmekte oldukları soruşturma hakkında kendilerine bilgi sağlayan üçüncü taraflara 100.000 Paund ödül verileceğini duyurdu. Duyuruda yer verilen bir diğer önemli husus ise bilgiyi sağlayanların ihlale katılan taraflardan biri olmaları halinde para ödülü yerine cezadan muaf tutulabileceklerinin belirtilmiş olması.

Adil Ticaret Dairesi’nin bilgi sağlayanlara ödül olarak para ödeneceğini duyurmuş olması kartel vakalarında ilk defa örneği görülecek bir uygulama olacak. Her ne kadar para ödülü verilmesi 2008 yılında Birleşik Krallık rekabet hukuku mevzuatına girmiş olsa da bu zamana kadar uygulanmamıştı.

Para ödülü uygulaması da gösteriyor ki, kartellerle mücadelede daha sert politikaların uygulanacağını her fırsatta dile getiren AB rekabet otoritelerinin bu mücadelede geri adım atmaya hiç niyetleri yok. Acaba bir sonraki adım hapis cezası mı?

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.