Otomotivde yöneticiye hapis cezası

Otomobil farları yedek parçaları sektöründe çalışan bir üst düzey yöneticiye cezaevi yolu gözüktü.

Otomobil farları yedek parçaları sektöründe çalışan bir üst düzey yöneticiye cezaevi yolu gözüktü.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından bir süredir devam eden soruşturmada, ikincil otomobil parçaları pazarında teşebbüsler arasında rekabete aykırı anlaşma yoluyla fiyat tespiti iddiaları incelenmekte. İkincil otomobil pazarı genellikle araba satışı yapıldıktan sonra tamir ve yenileme durumlarında kullanılan yedek parçaları içeriyor. Bu kapsamda şirket yöneticilerinden birisine verilen ceza, konunun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Amerikan anti-tröst hukuku uygulaması kartellerin topluma olan zararlarını engellemek amacıyla, hapis cezası gibi büyük bir caydırı faktörü yıllardan beri kullanmakta.

Yapılan açıklamaya göre, Tayvanlı bir otomobil üreticisinin Amerika’daki distribütörünün yöneticisi Polo Shu-Sheng Hsu, fiyat tespiti yoluyla rekabetin sınırlandırılması konusunda rakip teşebbüslerle görüştü. Bu görüşmelerde geleceğe yönelik fiyat tespitleri yapıldığı ve bu anlaşmalara göre firma fiyat listeleri yayımlandığı tespit edildi. Kararda, Hsu ve rakip firma yöneticilerinin 2000 yılının Nisan ayından Eylül 2008’e kadar belli aralıklarla Tayvan, ABD ve diğer ülkelerde buluştuğu belirtiliyor.

ABD rekabet yasalarına göre, teşebbüsler arasında geleceğe yönelik belirsizliği ortadan kaldıracak fiyat stratejileri, satış hedefleri gibi konuları içeren bilgi değişimleri rekabetin ihlali olarak sayılıyor.

Suçunu kabul eden Hsu, 6 ay hapis ve 25.000 $ ile cezalandırıldı. Ayrıca, otomobil parçaları ikincil ürünler pazarında devam eden soruşturmada da Adalet Bakanlığı’na bundan sonra yardımcı olacak.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.