Sağlık sektörüne yakın markaj: Diyaliz endüstrisi de ceza alanlar kervanına katıldı

Rekabet Kurulu’nun diyaliz cihazları ve sarf malzemeleri soruşturması tamamlandı.

Rekabet Kurulu’nun diyaliz cihazları ve sarf malzemelerinde faaliyet gösteren teşebbüslerin, özellikle kamu alımlarına yönelik olarak ihalelerin paylaşılmasını amaçlayan bir anlaşma yaptıkları iddiasıyla 2009 yılının Haziran ayında başlattığı soruşturma, 2010’un son günlerinde tamamlandı.

ACTECON’un soruşturmaya taraf olan teşebbüslerden Renka Sağlık Hizmetleri’ni temsil ettiği soruşturmada, sektörün lider firması Fresenius, Gambrotürk ve Fresenius’un bayisi Ece Tıbbi, 2009 yılı cirolarının %3’ü oranında para cezası alırken, Sasan %1,2, Renka ise %1,8 oranında para cezalarına çarptırıldı.

Sağlık sektörü ve özellikle kamu hastanelerinin ilaç ve tıbbi malzeme alımlarına yönelik ihalelerine ilişkin iddialar, Rekabet Kurumu’nun kuruluşundan beri en çok ses getiren cezaların uygulandığı sektörler arasında. Diyaliz cihazları ve sarf malzemelerinden önce, tıbbi gaz, ameliyat ipliği, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, kalp pili ve stent gibi sektörler de Rekabet Kurumu tarafından soruşturmaya tabi tutulmuş ve kayda değer para cezaları uygulanmıştı. Bunda şüphesiz devletin zarara uğraması kadar, “sağlık” gibi diğer endüstrilere nazaran daha hassas bir alanın söz konusu olması da büyük paya sahip.

Devletin kamu ihalelerinde etkin bir rekabet ortamının sağlanamaması sebebiyle uğradığı zararların, sadece teşebbüslere kesilen cezalarla telafi edilemeyeceği şüphesiz. Nitekim Rekabet Kurulu’nun pek çok kararında, ihalelerde etkin rekabet ortamının tesis edilmesi amacıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına görüş yazısı gönderilmesine yönelik ifadeler yer alıyor.  Bu kapsamda son olarak, Rekabet Kurumu ile Kamu İhale Kurumu arasında 2009 yılının Ekim ayında imzalanan İşbirliği Protokolü de, devletin, başta sağlık sektörü olmak üzere kamu alımlarında yeterli rekabet düzeyine ulaşılmaması sebebiyle uğranılan zararı önlemeye yönelik aktif mücadele araçlarından biri olarak kabul ediliyor.

One thought on “Sağlık sektörüne yakın markaj: Diyaliz endüstrisi de ceza alanlar kervanına katıldı”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.