Ömrü Tükenmiş Lastiklerimize Neler oluyor?

Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği uyarınca bilmeniz gerekenler.

Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği uyarınca, lastik üretici ve ithalatçıları her yıl piyasaya sürdükleri lastiklerin belirli bir kısmının (Yönetmelik ile belirlenen bu oran her yıl artıyor) geri dönüşümünden sorumlu tutuluyorlar. Yani zamanında üretilmiş, sonra lastik kullanıcılarına satılmış ve artık ömrünü tamamlamış lastiklerin doğaya en iyi şekilde kazandırılmasından bu lastikleri üreten/ithal edenler sorumlu. Bu sorumluluğu birlikte yürütmek isteyen Goodyear, Brisa Bridgestone, Continental, Petlas (daha sonra LASDER’den ayrılmıştır), Pirelli ve Michelin tarafından kurulan LASDER, daha sonra bünyesine katılan Yokohoma, Anadolu Grubu ve İnci Holding ve kurucu üyelerinin bu sorumluluğunu onlar adına yürütmekle görevli bir dernektir.

Lastik üretimi/ithalatı ile iştigal eden birbirine rakip 8 şirketi bir araya getirmesi nedeniyle rekabet açısından endişeler doğurabilecek bir oluşum olan LASDER’e, Rekabet Kurumu’na yapılan başvuru sonucunda bireysel muafiyet tanındı. Rekabet Kurumu LASDER’in ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüşümüne ilişkin faaliyetlerini ve kararlarını inceledi ve 5 yıllık bireysel muafiyet tanınmasına karar verdi.

Bir kolektif atık yönetim sistemi olarak LASDER, ömrü tükenmiş lastiklerin toplanması, bunların geri dönüşümü/geri kazandırılması ve geri kalan lastiklerin imhasından sorumlu. Bunun için Türkiye’nin Yönetmelik ile belirlenmiş olan 8 bölgesinin her birinde 5 yıllık münhasır sözleşmeler ile atık toplayıcılar ile çalışacak.

Burada biz lastik kullanıcılarını ilgilendiren bir nokta da var: aslında tüm bu geri dönüşüm faaliyetlerinin parasını biz ödüyoruz! Bunun nedeni de “kirleten öder prensibi”. Aslında yeni lastikleri zaman içinde kullanılamaz lastik haline getiren ve bu yüzden çevreyi kirletenler de son tahlilde lastik kullanıcıları oluyor. Yönetmelik geri dönüşümün kontrolünden üreticileri/ithalatçıları sorumlu tutuyor ama bu işlemlerin giderlerini biz lastik kullanıcıları ödüyoruz. Yaklaşık olarak lastik fiyatının %6-7’sine tekabül eden bu meblağ, her lastik alımında faturaya yansıtılıyor. Artık biz de çevreye bir yararımız dokunuyor diye biraz daha rahat uyuyabiliriz.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.