Invitel’in Türk Telekom’a Satışındaki Taahhüde Vize!

Vodafone ile Memorex arasında imzalanmış olan Sözleşme hakkındaki karar alındı.

Invitel ve iştiraklerinin Türk Telekom tarafından devralınması işlemine izin verilmesinin ardından, Rekabet Kurulu Vodafone ile Memorex arasında imzalanmış olan “Optik Fiberler Üzerinde Vazgeçilmez Kullanım Hakkı Tesisine İlişkin Sözleşme” hakkındaki kararını da verdi.

Rekabet Kurulu Eylül 2010’da, Türk Telekom’a Invitel ile halihazırda kontrolü altında bulunan bazı şirketlerinin satışı işlemine izin vermişti. Türk Telekom geçtiğimiz yıl Invitel ile hisselerinin tamamının satın alınmasına ilişkin bir hisse alım anlaşmasına imza atmış, Rekabet Kurulu da işleme izin verirken, Vodafone ile Invitel’in iştiraki Memorex arasında Ağustos 2010’da imzalanan Sözleşme kapsamında sunulan taahhütlerin yerine getirilmesini şart koşmuştu.  Sözleşme gereğince, Vodafone kendisine tahsis edilen fiber optik kabloları kullanma ve bu kablolardan yararlanma bakımından malik gibi davranma yetkisine sahip olacak, Memorex ise söz konusu hatların yalnızca çıplak mülkiyetine sahip olacaktı.

Özellikle AB ülkelerinde mevcut ve muhtemel fiber altyapı planları kapsamında büyük önem taşıyan Invitel, Edirne’den İstanbul’a ve İzmir ile Ankara arasında döşediği altyapı ve sağladığı yurtdışı çıkışlarıyla da Ortadoğu ile Avrupa arasında adeta ses ve data köprüsü olma özellikleriyle de biliniyordu. Türk Telekom açısından ise bu dev satın alma ile, Orta ve Doğu Avrupa bölgesi içinde artan ve Batı Avrupa ve Amerika’ya bağlanan geniş bant trafiğindeki konumun güçlenmesi hedefleniyordu. Ayrıca Avrupa ve onun da ötesinde küresel pazara atılmış güçlü bir adım oluşturacağı da görünen bu işlem için, Rekabet Kurulu’nun yaklaşımı sektörde merakla bekleniyordu.

Nihayetinde, bahsi geçen hisse alım anlaşması Rekabet Kurulu’nun önüne gelmiş ve Kurul’da pazarda hakim durumda bulunan Türk Telekom’un bu hakim durumunu güçlendirerek rekabetin önemli ölçüde azaltılmasına yol açacağı,  ancak 27 Ağustos 2010 tarihinde Vodafone ile Memorex arasında imzalanmış olan Sözleşme çerçevesinde sunulan taahhüdün yerine getirilmesi halinde bunun söz konusu olmayacağına karar vererek işleme izin vermişti. Konuyla ilgili bu ay aldığı kararıyla da, devralma işleminin tarafları Türk Telekom ve Invitel tarafından anılan işleme ilişkin rekabetçi endişelerin ortadan kaldırılması amacıyla mutabık kalınan taahhüdü içeren “Optik Fiberler Üzerinde Vazgeçilmez Kullanım Hakkı Tesisine İlişkin Sözleşme” hakkında son sözü söyledi.  Buna göre Rekabet Kurulu, tarafların toplam pazar payları ve cirolarının Tebliğ’de öngörülen eşikleri aşmaması nedeniyle izne tabi olmadığına, ancak daha önemlisi, Invitel kararına konu olan taahhüdün, Vodafone ile Memorex arasında imzalanan bu sözleşme ile yerine getirildiğine karar verdi.

Yazar: Belit Polat

She dares to know.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.