BT’nin Başı Yine Dertte

Geçtiğimiz Kasım ayında iki firmanın başvurusu üzerine hakkında soruşturma açılan British Telecom (BT), yine suçlamalarla karşı karşıya. İki yıllık bir soruşturmanın sonucunda, İngililtere Telekomünikasyon Düzenleyici Otoritesi OFCOM, BT hakkında inceleme başlattı. BT piyasadaki olası rakiplerin pazara girmesini engellemek amacıyla fiyat sıkıştırması yaptığı iddiasıyla incelenecek.

Bu iddia iki rakip firma Gamma Telecom ve Thus’un şikayetleri üzerine ortaya çıktı. Gamma ve Thus 2008 ve 2009 yıllarında BT’nin toptan fiyatlamalarda seviyeleri çok düşük seviyelere çekerek, rakiplerin kendi maliyetlerini dahi karşılayamadığını ve dolayısıyla piyasadaki rekabeti azalttığını belirtiyor. OFCOM da BT’nin bu stratejilerini pazardaki hakim durumunu kötüye kullanılması olarak nitelendirerek BT’ye iddialara cevap vermesi için 12 haftalık süre tanıdı. Bu süre sonunda OFCOM BT’ye fiyatlandırma politikalarının rekabete uygunluğu konusunda kapsamlı bir soruşturma açılmasına gerek olup olmadığına karar verecek.

BT tarafında ise suçsuz olduklarına dair bir yaklaşım hakim. OFCOM soruşturmasında OFCOM ile sürekli işbirliği içerisinde olacaklarını belirten bir yetkili, BT’nin “…toptan çağrı ücretlerinin fiyatlandırılmasında hatalı bir uygulaması olduğunu reddettiğini…” ifade etti.

Eğer BT’nin rekabeti ihlal ettiğine hükmedilirse şirketin 2008-2009 dönemindeki gelirlerinin %10’ una kadar ceza kesilebilir.