Yine Kartel Yine Ceza: 649 milyon € !

Avrupa Komisyonu, 2006 yılından beri soruşturmasını yürüttüğü LCD fiyat tespiti kartelindeki cezaları açıkladı.

Piyasanın önde gelen LCD firmalarının Ekim 2001 ve Şubat 2006 tarihleri arasında, televizyon ve bilgisayar için üretilmekte olan LCD ekranlarının maliyetlerini anlaşarak daha yüksek gösterdikleri tespit edildi. 6 üretici firmanın; olası fiyat değişimleri ve uygulanabilecek minimum fiyatları da dikkate alarak, fiyat tespitinde bulunmak amacıyla yaklaşık 60 kere toplandıkları ve geleceğe yönelik üretim planlarını, kullanım kapasitelerini, ticari şartlarını paylaştıkları belirtildi.

Chimei InnoLux’un 300 milyon €, LG Display’in 215 milyon €, AU Optronics’in 116.8 milyon €, Chunghwa Picture Tubes Limited’in 9 milyon € ve HannStar Display Corperation’ın 8.1 milyon € ceza aldığı kartelde böylelikle 6 teşebbüsün 5 tanesi, toplamda 649 milyon € cezaya çarptırılmış oldu.

Soruşturma esnasında Komisyon’la işbirliği yürüten LG, AU ve Chunghwa’nın cezalarında indirime gidilirken; kartelin açığa çıkmasını sağlayan pazar lideri konumundaki Samsung’a hiçbir ceza kesilmedi. Cezalarını ödeyemedikleri gerekçesiyle cezalarında indirime gidilmesini talep eden; ancak söz konusu talepleri Komisyon tarafından reddedilen 2 teşebbüsün ise isimleri açıklanmadı.

Reklamlar