Avrupa Komisyonu Malta’nın Delimara Santrali’deki kazanların tadilini desteklemek için devlete ait Enemalta şirketine Avrupa Birliği’deki bölgesel payından 25.5 milyon Avro tutarında yardım vermesi üzerine bir soruşturma başlattı. Söz konusu yardım oluşacak maliyetinin % 84.7’sini karşılıyor.

Proje Malta’nın Büyük Ölçekli Yanma Tesisleri (LCP) Tebliği kapsamında oksit ve toz emisyonlarını azaltması ve Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol (IPPC) Tebliği kapsamında mevcut en iyi teknolojileri kullanmaya yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesini amaçlıyor. Komisyon’un endişesi ise bu yatırım yardımı ile Malta’nın çevresel yükümlülüklerini sağlamada sübvanse etmesi ve AB’deki diğer elektrik işletmecilerinin  söz konusu yükümlülükleri tek başına yerine getirecek olmaları.

Durum rekabet endişelerini artırdığından, bu türden yatırımlar çevresel yükümlülüklerin daha fazlasını karşılamak veya bu yükümlülüklerin daha erken yerine getirilmesini sağlamak şartlarıyla verilebilir. Söz konusu vakada bu şartlar sağlanmamış gibi görünüyor.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.