Hollanda’da Yöneticilere Gözdağı!

Hollanda Rekabet otoritesi (NMa) 4 Kasım 2010 tarihinde inşaat sektöründe bir kartel yönettikleri gerekçesiyle 3 yöneticiye ceza vererek kartel oluşumunda bilerek ve aktif rol alan üst düzey yöneticilere gözdağı verdi.

NMa, inşaat sözleşmelerindeki danışıklı fiyat veren şirketlerin yöneticilerinin sorumlu olduğuna karar verdi. 10.000 € ila 250.000 € arasında değişen büyük cezalar verilirken ilgili yöneticinin finansal durumu dikkate alındı. Bu karar, şirket yönetimine 350.000 € tutarında cezanın kesildiği yakın tarihli bir diğer davanın ardından verilen önemli bir karar.

NMa, Hollanda Rekabet Kanunu’na göre kartel ihlaline sebebiyet veren tüzel kişilerin yöneticilerine 450.000  €’ya kadar ceza verebilme yetkisine sahip.

Kartel ihlali nedeniyle verilen kişisel cezaların yanısıra, NMa soruşturma sürecinde kendisi ile işbirliği yapmayı reddeden çalışanlara da ceza verebiliyor. Örneğin NMa bir davada soruşturma heyeti ile işbirliği yapmayı reddeden üst düzey bir çalışana 100.000 €’luk  ceza vermişti. Hatta bu çalışan o dönemde çoktan şirketten emekli olmuştu. Bu ceza ile NMa, hiçbir çalışanın artık ilgili teşebbüste çalışmadığı gerekçesiyle işbirliği yükümlülüğünün bertaraf edilemeyeceğini göstermek istemişti.