Fransız Rekabet Otoritesi, Google’ın reklamcılık pazarında hakim durumda olduğu iddialarını değerlendirdi. Otorite “aramaya bağlı reklamcılık” (search-related advertising) pazarını ayrı bir pazar olarak tanımladı ve diğer iletişim formlarının bu pazara ikame olamayacağına karar verdi.Google’ın bu pazardaki %90’lık pazar payı, ücret seviyesi, %35’lik kar marjı, müşteri ilişkilerinin niteliği, kullanıcı kayıtları ve pazara giriş engelleri Otorite’nin bu sonuca varmasına yardımcı oldu.

Otorite yapılan şikayetleri değerlendirdi ancak bir kötüye kullanma eylemi tespit edemedi. Ayrıca son dönemde popülerliği çılgınlık seviyesine varan Facebook’un bu pazarda Google ile rakip olmadığı, çünkü Facebook’un markaların imajını güçlendirdikleri bir platform olup yapılan aramalardan bir gelir elde etmediği sonucuna varıldı.

Burada AB Komisyonu’nun 3 Aralık 2010 tarihinde Google hakkında başlatığı incelemeye değinmek gerekebilir. Bu incelemenin konusu, arama hizmeti sağlayıcıları tarafından getirilen Google’daki ücretsiz ve sponsorlu arama sonuçlarında Google’ın kendi hizmetlerine öncelik tanıdığı yönündeki olumsuz tavrı hakkındaki iddialar. Bakalım bu iddialar hakkında Komisyon’un son sözü ne olacak.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.