Son Pişmanlık Fayda Etmez, İlk Pişman Ol!

Ve Pişmanlık Yönetmeliği Türkiye’de ilk defa sonuç doğurdu.

Ve Pişmanlık Yönetmeliği Türkiye’de ilk defa sonuç doğurdu. Yürürlüğe konduğu ilk dönemlerde iş dünyasının niteliklerine zıt bir şekilde bu Yönetmelik’in Türkiye’de uygulanamayacağı, çünkü özünde “ihbarcılık” olan bu uygulamanın Türkiye değerlerine aykırı düşeceği konuşuluyordu. Fakat bu “dünya” günlük hayattan biraz farklı!

Rekabet Kurulu’nun medikal ve sanayi gazları pazarındaki soruşturması rekabet kurallarının uygulanması bakımından bir ilki beraberinde getirdi. Bu da Rekabet Kurulu’nun bir pişmanlık başvurusu üzerine kartel cezası vermiş olması. Rekabet Kurulu pişmanlık başvurusu sonucu 55 teşebbüse soruşturma açmıştı, bu soruşturma sonunda teşebbüslerden 26’sının cezalandırılmasına hükmetti. Pişmanlık Başvurusu’nda bulunan teşebbüsün ise Rekabet Kanunu’nu ihlal etmesine rağmen Yönetmelik uyarınca cezalandırılmamasına karar verildi. Çoğu orta ve küçük ölçekli bu teşebbüslerin almış olduğu toplam ceza miktarı 2.496.084,52 TL. Cezaya konu teşebbüsler arasında Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar ise 2.045.459,93 TL ile bu soruşturma kapsamında en yüksek cezayı alan teşebbüs oldu.

Bu kararın Türkiye’de bundan sonra yapılacak pişmanlık başvurularının sayısını ve cezaların miktarını arttırması beklenebilir. Zira rekabet kuralları uygulamalarını takip ettiğimiz Avrupa Birliği’ndeki son pişmanlık başvurusu örneğinde, hava yoluyla kargo taşımacılığı faaliyeti gösteren 11 teşebbüse kartel oluşturdukları gerekçesiyle toplam €799.445.000 ceza verildi. Bu haberin detaylarını da  aşağıda bulabilirsiniz.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.