Fransa’da 11 Bankaya Toplam 384 Milyon Avro Ceza Kesildi!

20 Eylül 2010 tarihinde Fransız Rekabet Otoritesi, aralarında BNP Poribas, Societe Generale, Group Credit Agricole ve BPCE’nin de bulunduğu Fransa’nın en büyük 11 bankasına fiyat tespitinde bulundukları gerekçesiyle 384.9 milyon Avro ceza kesti.

Çek işleme sisteminin hızlandırılmasının ardından ortaya çıkan gelir kaybını telafi etmek amacıyla söz konusu bankalar, 2002 yılında, çek başına 4.3 Avro sent komisyon almaya başladılar.

Bankalar; savunmalarında çekleri fonlardan muaf tutmaları gerektiği için kayıplar yaşadıklarını belirttiler. Ancak rekabet otoritesinin bir beyanında belirttiği üzere, soruşturmanın tamamlanmasının ardından Komisyon’un getirmiş olduğu ödeme yükümlülüğünün haksız olduğu kanaatine varıldı ve 2007 yılı itibariyle soruşturmanın baskısı nedeniyle bankaların ödeme yükümlülüklerini sonlandırdıkları belirtildi.

Societe Generale, BNP Paribas, Credit Mutuel, Credit Industriel et Commercial (CIC), Credit du Nord, LCL, La Banque Postale, HSBC ve Bank of France’ın da cezalandırıldığı soruşturmada; BPCE, en yüksek miktar olan 90.9 milyon Avro ile cezalandırılırken, onu 82 milyon Avro ile Credit Agricole takip etti. Söz konusu kararı temyiz etmek için bankaların 1 aylık süreleri bulunmakta.

Soruşturmaya rağmen, BNP Paribas’ın sözcüsü; ödeme yükümlülüğünün çek ile ödemenin modernizasyonuna ve güvenliğine katkıda bulunan bir reform olduğunu ve zımnen uygulamaya konduğunu belirtti.

Rekabet otoritesi; müşterilerden yanlışlıkla tahsis edilen paranın tam tutarının ne kadar olduğunu hesaplamanın zor olduğunu kabul etse de, söz konusu süreçte toplamda 220 milyon Avro civarında bir meblağın tahsil edildiğini tahmin ettiklerini belirtti. Cezası 3 milyon Avrodan az olarak belirlenen Credit Mutuel dışındaki bankaların her biri için verilen cezalar cirolarına göre belirlendi.

Kararın, bankaların ödeme yükümlülüklerini de kapsayacak biçimde, bankacılığa ilişkin daha katı kurallar barındıran bir mevzuatın ihtiyacının altını çizildiği düşünülüyor.

Bilindiği gibi Türkiye’de de bankalar hakkında halihazırda devam eden bir soruşturma bulunmakta. Hatırlatmak gerekirse,Erdemir’in 2005 yılı maaş ihalesi öncesinde danışıklı hareket etmekten dolayı ve asıl olarak 2001 yılından itibaren maaş hesapları için özel firmalara promosyon verilmemesi, protokolü devam eden kuruluş/firmalara diğer bankalar tarafından teklif verilmemesi konularında anlaştıkları için Garanti Bankası, Akbank, Denizbank, Yapı Kredi, İş Bankası, Finansbank, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası’na açılan soruşturmada Halkbankası dışındaki bankalara aşağıdaki oranlarda ciroları üzerinden ceza verilmesi istenmekte:

Deniz Bank ve Finans Bank %1.1; Yapı Kredi Bankası %1.8; Vakıf Bank %0.8; Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası %2.4

Bankacılık sektöründe rekabetin olumsuz sonuçlar doğuracağına dair tarafların ilk savunmalarını değerlendiren soruşturma heyeti, son zamanlarda yapılan ampirik çalışmaların her zaman bu sonucun ortaya çıkmayacağına yönelik olduğunu ve Rekabet Kurumu’nun bu sektöre şimdiye kadar verdiği muafiyet kararlarıyla zaten hoşgörüde eksiklik göstermediğini belirtiyor. Açıkça maaş hesaplarına promosyon vermeme konusunda centilmenlik anlaşması yapılması ve Kurum’un ele geçirdiği kendi iç yazışmalarında bunu konu etmeleri bankaların farkındalık düzeyinin cüsselerine oranla ne kadar düşük olduğunu gösteriyor. Akbank’ın cezaya esas teşkil edecek cirosunun 11 milyar TL olduğu düşünülürse olayın vehameti ortaya çıkacaktır. Bu büyüklükteki bir risk, üzerinde hiçbir yöneticinin oturmasına izin vermez.