OFCOM 080’li Numaralar Konusundaki Anlaşmazlığa El Attı

British Telecom’un uyguladığı ara bağlantı ücretleri ve fiyatlandırma politikaları ile piyasada rekabet etmenin zorlaştığını savunan Everything Everywhere ve O2, Office of Telecommunications’a (OFCOM) başvurdu.

İngiltere’de telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Everything Everywhere (EE), BT (British Telecom) ile aralarında süregelen anlaşmazlıkları çözmesi için OFCOM’un  yardımını istedi. BT’nin 080 kodlu telefon görüşmelerinde kendilerinden ara bağlantı ücreti talep etmemesi gerektiğini belirten EE, mevcut ücretlerin zaten yüksek seviyelerde olduğunu savunuyor.  İki firma arasında yapılan tüm ticari görüşmelerin sonuçsuz kaldığı ve bir anlaşmaya ulaşılamadığı belirtilirken, EE’nin BT’nın rekabete uymadığını düşündüğü davranışları hakkındaki iddiaları şöyle:

  • BT, EE’den ara bağlantı ücreti almamalıdır.
  • Tüketiciye uygulanan perakende ücretler ile BT’nin toptan fiyatları arasında bir ilişki olmamalıdır.
  • BT’nin uyguladığı ücretler sunduğu hizmetin maliyetleri ile örtüşmemektedir.
  • Sunduğu hizmetler benzer olmasına rağmen BT, pazardaki oyuncuları farklı şekillerde ücretlendirmekte, fiyat ayırımcılığı yapmaktadır.

Öte yandan, ilgili telekomünikasyon pazarında faaliyet gösteren bir diğer firma olan O2 de benzer bir başvuru ile Ofcom’un kapısını çaldı. O2 ile BT arasındaki anlaşmazlığın yine aynı konularda olmasından ötürü de OFCOM, O2’ yi soruşturma kapsamına yeni bir taraf olarak ekledi ve ortak bir karar ile sorunu çözmeyi planlıyor.

Türkiye’de de GSM operatörleri arasındaki ara bağlantı ücretleri ve fiyatlandırmalara ilişkin olası sorunlar, uzun süredir BTK gözetiminde gideriliyor.