British Telecom’un uyguladığı ara bağlantı ücretleri ve fiyatlandırma politikaları ile piyasada rekabet etmenin zorlaştığını savunan Everything Everywhere ve O2, Office of Telecommunications’a (OFCOM) başvurdu.

İngiltere’de telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Everything Everywhere (EE), BT (British Telecom) ile aralarında süregelen anlaşmazlıkları çözmesi için OFCOM’un  yardımını istedi. BT’nin 080 kodlu telefon görüşmelerinde kendilerinden ara bağlantı ücreti talep etmemesi gerektiğini belirten EE, mevcut ücretlerin zaten yüksek seviyelerde olduğunu savunuyor.  İki firma arasında yapılan tüm ticari görüşmelerin sonuçsuz kaldığı ve bir anlaşmaya ulaşılamadığı belirtilirken, EE’nin BT’nın rekabete uymadığını düşündüğü davranışları hakkındaki iddiaları şöyle:

  • BT, EE’den ara bağlantı ücreti almamalıdır.
  • Tüketiciye uygulanan perakende ücretler ile BT’nin toptan fiyatları arasında bir ilişki olmamalıdır.
  • BT’nin uyguladığı ücretler sunduğu hizmetin maliyetleri ile örtüşmemektedir.
  • Sunduğu hizmetler benzer olmasına rağmen BT, pazardaki oyuncuları farklı şekillerde ücretlendirmekte, fiyat ayırımcılığı yapmaktadır.

Öte yandan, ilgili telekomünikasyon pazarında faaliyet gösteren bir diğer firma olan O2 de benzer bir başvuru ile Ofcom’un kapısını çaldı. O2 ile BT arasındaki anlaşmazlığın yine aynı konularda olmasından ötürü de OFCOM, O2’ yi soruşturma kapsamına yeni bir taraf olarak ekledi ve ortak bir karar ile sorunu çözmeyi planlıyor.

Türkiye’de de GSM operatörleri arasındaki ara bağlantı ücretleri ve fiyatlandırmalara ilişkin olası sorunlar, uzun süredir BTK gözetiminde gideriliyor.


Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.