Almanya’da Lens Karteli Çökertildi

Almanya Rekabet Otoritesi (Bundeskartellamt), 10 Haziran’da, kartel oluşturdukları gerekçesiyle Almanya’da oftalmik lens üretiminde lider konumda olan beş üretici firmaya, sorumlu olan yedi çalışana ve Optometrist Merkez Birliği’ne (Central Association of Optometrists-ZVA) toplamda 115 milyon Euro ceza kesti.

Soruşturmaya taraf olan Rodenstock (Münih), Carl Zeiss Vision (Aalen),  Essilor  (Freiburg), Rupp+Hubrach Optik (Bamberg) ve Hoya LensDeutschland  (Muellheim) şirketlerinin yıllardır piyasadaki rekabeti durdurduğu ve fiyatları yükseltmek amacıyla anlaştıkları ortaya çıktı.

Ağustos 2005’den Mayıs 2008’e kadar devam eden soruşturma konusu kartel, temel olarak iki çalışma grubunu içeriyor. Gruplardan ilki olan ve piyasadaki rekabetçi davranışları koordine amaçlı oluşturulan Herrz grubunun (katılımcı şirketlerin ticaret ünvanlarının ilk harflerinin bir araya gelmesinin kısaltmasıdır) ilk kez 2000 yılında toplandığı ve optisyenlere verilen primler, indirimler ve fiyatlar üzerindeki ilave bedellere (sürşarj) ilişkin olarak anlaşmaya vardığı anlaşıldı. Bununla birlikte, grup üyelerinin fiyat artışları başta olmak üzere belirli rekabet parametreleri hakkında düzenli olarak birbirlerini bilgilendirdiği ortaya çıktı.

Diğer grup olan ZVA’nın ise “fiyatlama çalışma grubu” adı altında beş oftalmik lens üreticisinin biraya gelmesiyle oluştuğu ve optisyenlere verilecek bağlayıcı olmayan tavsiye fiyatlar üzerinde anlaştığı öğrenildi. Optisyenlerin büyük çoğunluğunun oftalmik lens satış fiyatlarını sözde bağlayıcı olmayan tavsiye fiyatlara göre belirledikleri ve satış fiyatlarının belirli hesaplama formüllerine dayanarak oluşturulduğu ortaya çıktı.

Soruşturma, 2008 yılı ortasında adı geçen şirketlere ve ZVA’ya ait binaların araştırılmasıyla re’sen başlatılmıştı. Soruşturmanın başlatılmasında pişmanlık başvurusu söz konusu değil iken, soruşturma sürecinde suçlamaların aydınlatılması sırasında yaptığı yardımlardan dolayı Rodenstock’a verilecek cezada Pişmanlık Programı kapsamında büyük ölçüde indirime gidildi. Bununla birlikte; Hoya Lens, Carl Zeiss Vision ve ZVA da soruşturma esnasındaki işbirlikçi tutumlarından dolayı indirimli ceza aldılar. Alman Rekabet Otoritesi cezanın takdirinde ilgili firmaların büyüklükleri ve ekonomik/finansal kapasitelerini de göz önünde bulundurdu.

Söz konusu karar, beş teşebbüs tarafından Düsseldorf Bölge İstinaf Mahkemesi nezdinde temyiz edildi, ilgili şirketlerden ikisi ve ZVA nezdindeki soruşturma süreci ise sulh yoluyla sona erdirildi.