Rekabet Kurulu’ndan Bayiler Dünyasına Müdahale: Rekabet Kuralları Sadece Ana Sanayi İçin Değildir…

Rekabet Kurulu, Peugeot ve Citroen bayileri hakkında almış olduğu iki ceza kararıyla, rekabet kurallarının sadece ana sanayi için değil, bayi seviyesindeki teşebbüsler için de geçerli olduğunu hatırlatmış oldu. Her iki soruşturmanın da ortak yönü, bayilere araç temin eden sağlayıcı firmaların soruşturmaya taraf olmaması.

Kurul, 6 Ağustos’ta aldığı kararla, Peugeot Türkiye Bayi Konseyi’ne üye olan 44 bayinin Rekabet Kanunu’nun rekabeti kısıtlayıcı anlaşmaları yasaklayan hükümlerini ihlal ettiği sonucuna ulaştı. Söz konusu bayilerden 39’u hakkında cirolarının %1’i oranında para cezasına hükmedilirken, 5 bayi ise cirolarının binde 4’ü oranında “daha hafif” bir cezaya çarptırıldı.

Citroen bayisi olan 42 teşebbüs hakkında açılan soruşturma sonucunda alınan 28 Eylül 2010 tarihli karar ise, bu teşebbüslerden 13’ünün hem Citroen marka sıfır araçların satışı hem de bu araçlara yönelik satış sonrası hizmetleri bakımından fiyat tespiti anlaşması yaptığını ortaya koyuyor.

Rekabet Kurulu bugüne kadar almış olduğu pek çok kararında, küçük ya da büyük sanayi ayrımı gözetmeden, dalış eğitimi veren kurslardan demir çelik sanayine kadar hemen hemen tüm sektörlerde inceleme ve soruşturma yürütmüştü. Bir başka ifadeyle hiçbir iş kolunun rekabet kuralları karşısında bağışıklığı bulunmadığı herkes tarafından biliniyor. Peugeot ve Citroen bayilerine yönelik ceza kararları ise, bugüne kadar ilaç, demir çelik, çimento ve basın yayın gibi sektörlerin dev isimleri hakkında duymaya alışkın olduğumuz kartel cezalarına, bayiler seviyesinde de örnek oluşturması bakımından dikkat çekici.