Rekabet Kurulu, Peugeot ve Citroen bayileri hakkında almış olduğu iki ceza kararıyla, rekabet kurallarının sadece ana sanayi için değil, bayi seviyesindeki teşebbüsler için de geçerli olduğunu hatırlatmış oldu. Her iki soruşturmanın da ortak yönü, bayilere araç temin eden sağlayıcı firmaların soruşturmaya taraf olmaması.

Kurul, 6 Ağustos’ta aldığı kararla, Peugeot Türkiye Bayi Konseyi’ne üye olan 44 bayinin Rekabet Kanunu’nun rekabeti kısıtlayıcı anlaşmaları yasaklayan hükümlerini ihlal ettiği sonucuna ulaştı. Söz konusu bayilerden 39’u hakkında cirolarının %1’i oranında para cezasına hükmedilirken, 5 bayi ise cirolarının binde 4’ü oranında “daha hafif” bir cezaya çarptırıldı.

Citroen bayisi olan 42 teşebbüs hakkında açılan soruşturma sonucunda alınan 28 Eylül 2010 tarihli karar ise, bu teşebbüslerden 13’ünün hem Citroen marka sıfır araçların satışı hem de bu araçlara yönelik satış sonrası hizmetleri bakımından fiyat tespiti anlaşması yaptığını ortaya koyuyor.

Rekabet Kurulu bugüne kadar almış olduğu pek çok kararında, küçük ya da büyük sanayi ayrımı gözetmeden, dalış eğitimi veren kurslardan demir çelik sanayine kadar hemen hemen tüm sektörlerde inceleme ve soruşturma yürütmüştü. Bir başka ifadeyle hiçbir iş kolunun rekabet kuralları karşısında bağışıklığı bulunmadığı herkes tarafından biliniyor. Peugeot ve Citroen bayilerine yönelik ceza kararları ise, bugüne kadar ilaç, demir çelik, çimento ve basın yayın gibi sektörlerin dev isimleri hakkında duymaya alışkın olduğumuz kartel cezalarına, bayiler seviyesinde de örnek oluşturması bakımından dikkat çekici.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.