Güney Afrika Rekabet Komisyonu, 6 Eylül’de yayınladığı basın duyurusunda, ülkedeki bazı lastik üreticileri ve bu şirketlerin oluşturduğu teşebbüs birliği hakkındaki soruşturmanın tamamlandığını duyurdu.

Komisyon duyurusunda, Güney Afrika Lastik Üreticileri Birliği (SATMC), Apollo, Goodyear, Continental ve Bridgestone’un, lastik fiyatlarını aynı anda ve benzer parametrelerle belirledikleri iddiasıyla başlatılan soruşturmanın sonucunda, ihlalin varlığının tespit edildiğini ve “Rekabet Mahkemesinden”  söz konusu teşebbüsler ve teşebbüs birliği hakkında cirolarının %10’una kadar idari para cezası verilmesini talep ettiği belirtildi.

Soruşturma kapsamında Bridgestone, Apollo ve SATMC’nin merkezinde yerinde incelemeler gerçekleştirildiği belirtilen Duyuru’da, bu teşebbüslerden Bridgestone’un, pişmanlık başvurusunda bulunarak Komisyon ile işbirliği yaptığı ve cezasında kısmi indirime gidileceği ifade edildi. Bridgestone’nun başvurusunda, 1999-2007 döneminde rakipleriyle telefonla ve yüzyüze iletişimlerinin olduğunu ve pazarda dengeyi sağlamak için işbirliği içinde olmaları konusunda anlaştıklarını itiraf ettiği kayıtlara geçti. Bridgestone’nun ayrıca, toplantıların söz konusu şirketlerin satış ve pazarlamadan sorumlu yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştiği ve bu toplantılarda fiyat zammının zamanlaması, oranı, lastik satıcılarına verilecek indirimin yapısı ve zamların pazara anlatılması gibi konuların konuşulduğu konusunda da bilgi verdiği belirtildi.

Kartelin, binek araç, ticari araç ve ağır vasıta gibi tüm araç modelleri için ve lastik bayileri, otomobil üreticisi firmalar ve kamu ihalelerindeki kurumlar gibi çeşitli alıcı gruplarına yönelik olduğu ifade ediliyor. Diğer taraftan, SATMC’nin fiyatlar ve pazardaki diğer koşulların Ülkedeki diğer iki lastik ithalatçısı Yokohama ve Michelin’in söz konusu kartele üye olmadıkları belirtildi. Güney Afrika Rekabet Komisyonu’nun almış olduğu karar, 2008 yılından itibaren ülkemiz açısından da yürürlükte olan pişmanlık uygulamalarının etkinliği ve rekabet otoritelerinin “işini kolaylaştıran” rolünü teyit eder nitelikte.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.