Kredi Kartı Şirketlerine Dava

Amerika Adalet Bakanlığı American Express, Visa ve Mastercard’a dava açtı.

Amerika Adalet Bakanlığı (DoJ) American Express, Visa ve Mastercard’a rekabet yasalarına aykırı hareket ettikleri ve satıcıları, müşterilerinin daha ucuz kartlar kullanmasını engelleyen davranışlara yönelttikleri iddialarıyla dava açtı.

Visa ve Mastercard satıcıların indirim uygulayabilmesini kabul ederek uzlaşırken, American Express’in uzlaşmaya henüz yanaşmadığı kaydedildi.

Davada kredi kartı firmalarının, satıcı ve müşterileri zorlamalara maruz bıraktığı iddiasına yoğunlaşıldı. Visa ve Mastercard gibi firmaların her yapılan alışverişte %1 ile %3 arasında işlem ücreti aldığı, buna karşın American Express kartlarının ortalamada bu orandan daha yüksek bir oranda işlem ücreti aldığı biliniyor.  Buna cevaben firma yetkilileri de, American Express kart sahiplerinin daha varlıklı müşteriler olduğunu ve dolayısıyla daha yüksek meblağlarda alışveriş yaptığını belirterek satıcıların zarar değil yarar gördüklerini savunuyor.

Ayrıca Visa ve Mastercard’ın kredi kartı pazarının %70’ine hakim olduğu göz önüne alındığında, American Express’in pazar hakimiyetine sahip olduğunu ispatlamanın zor olduğunu belirten firma yetkililieri, 1998 yılında Visa ve Mastercard hakkında açılan benzer davayı referans olarak gösteriyor.

Öte yandan uzlaşma yolunu seçen Visa, belli türdeki kartları kullanan müşterilere satıcıların indirim uygulamasına izin vereceğini duyurdu.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.