Hollanda Rekabet Otoritesi (NMa) Hollanda’nın büyük medya şirketlerinden Koninklijke Wegener N.V (Wegener) ve 5 yöneticisine toplamda 20 milyon Euro’luk ceza kesti. Cezanın sebebi ise Wegener’in 2000 yılında VNU Dagbladen adlı yayıncılık şirketini devralması ile ilgili olarak NMa’nın uygun gördüğü şartları yerine getirmiş olması.

Wegener’e kesilen cezanın 1.3 milyon Euro’luk kısmı ihlalde rolü olduğu düşünülen 5 yöneticiye ait olup toplamda 19 milyon Euro. Ayrıca NMa Wegener’in 2000 yılında öngörülen şartları 1 yıl içinde yerine getirmesi gerektiğine hükmetti. Şirket eğer bu şartları zamanında yerine getirmez ise NMa tarafından cezanın her üç aylık dönem için 1 milyon Euro artırılarak en fazla 20 milyon Euro olmak üzere yükseleceği belirtiliyor.

Yerine getirilmesi gereken şart ise tüketicilerin seçme özgürlüğünün sağlanması, fiyat artışlarının ve yazar seçiminin kısıtlanmasının önüne geçilmesinin sağlanması amacıyla Wegener bünyesinde bulunan her iki gazetenin bağımsızlığının devam ettirilmesinin garanti altına alınması. Ancak NMa soruşturmasında gazetelerin bu yükümlülüğü görmezden gelerek 2002 yılından beri aktif olarak beraber hareket ettikleri ve haber toplama faaliyetlerini uyumlaştırdıkları ortaya çıktı.

Soruşturma sırasında Wegener söz konusu yükümlülüğün kaldırılması için NMa’dan talepte bulundu ancak NMa Wegener’in bu isteğine henüz cevap vermedi. Bununla birlikte NMa’nın konuyla ilgili olarak yakında cevap vermesi bekleniyor.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.