Başlangıç…

THY, Efes, et kombinaları… son iki ayda soruşturma açılan firmalardan bazıları. Rakibin tekelleşmesini önlemek için Inception’da olduğu gibi rüyalarına girmeye gerek kalmayacak gibi…

Rekabet Kurumu’nun geçen yıl açtığı soruşturmalar tamamlandıkça kesilen cezalar havada uçmaya başladı. Daha Peugeot bayilerine yazılan cezaların mürekkebi kurumadan, üç büyük yerli kargo şirketinin 2006-2008 arasında rekabet bozma amaçlı bir anlaşma içinde oldukları gerekçesiyle toplamda 16,5 milyon TL (cirolarının yüzde 1,5’i) ile cezalandırıldıkları açıklandı. 6 ay içinde sonuçlanacak olanlardan göze çarpanlar ise şöyle: Ziraat dışındaki en büyük yedi bankaya maaş hesaplarına verilen promosyonlarda kısıntıya gitme konusunda anlaştıkları gerekçesiyle açılan soruşturma, tıbbi gaz firmalarının bir pişmanlık başvurusu sonucu başlayan soruşturma, Citröen bayilerine indirime gitmeme yönünde anlaştıkları iddiasıyla açılan soruşturma, diyaliz tedavisine ilişkin ürünleri sağlayan bazı firmalara açılan soruşturma…

Bu, geçmiş dönemlerde yapılan ihlallerin faturalarının kesilmesi yanında RK’nın bir de şirket birleşmelerinin kontrolü görevi var. Kurum bu alanda da proaktif bir rol alacağına yönelik sinyalleri vermeye başladı. Yeni bir tebliğ hazırlandığına ilişkin taslak geçen yıl kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bu yıl içerisinde yürürlüğe girmesi beklenen yeni tebliğde bu blogun okuyucularını ilgilendirecek iki önemli değişiklik var:

  • Eşik sistemi değişiyor: birleşen şirketlerin her birinin en az 20 milyon TL yurtiçi cirosu olması ve toplamda 100 milyon TL üzerinde olmaları gerekli. Pazar payı eşiği, şirketlerin Pazar tanımı ile Kurum’unkinin genelde örtüşmemesi nedeniyle, belirliliği sağlamak için kaldırılıyor.
  • Başvuru sırasında istenilen bilgilerin kapsamı genişliyor ve hassasiyeti artıyor. Bu durum başvuruyu hazırlamak için ayrılması gereken zamanın ve kaynakların artmasına yol açacak. Eşiklerin yükseltilmesi sonucunda Türkiye pazarını etkileyecek büyük işlemlere odaklanılacağından, Kurum’un birleşmenin taraflarından istediği yeni tür verilerle incelemelerini eskisinden daha derinleştirerek yapacağı açık.

Birleşmelerle ilgili olarak şu ilginç detayı da hatırlatalım: RK ile piyasa arasındaki bilgi asimetrisini gidermek üzere üçüncü tarafların dosyaya müdahale edebilmesini sağlamak için başvuru yapılır yapılmaz kendi web sitesinde yayımlamaya başlayacak. Böylece müşterilerinizin, rakiplerinizin, tedarikçilerinizin birleşerek pazarı (ve sizi) olumsuz yönde etkileyecek güce sahip olacağını düşünüyorsanız, Kurum’a bunu gerekçeleriyle izah etme yolu açılacak.

Önümüzdeki dönemde daha hareketli gündemlerin bizi beklediğinin habercisi olan bu gelişmeler, odağını netleştirerek müdahaleciliğini daha da artıracak bir Rekabet Kurumu’nu işaret ediyor.