Rekabet Kurumu Havacılık Sektörüne El Atıyor…

Rekabet Kurulu, Türk Hava Yollarını ilgilendiren iki yeni soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu, biri doğrudan hakim durumuyla ilgili olarak, diğeri ise Güneş Express’in Condor Flugdienst ile yaptığı anlaşmalar nedeniyle dolaylı olarak Türk Hava Yollarını ilgilendiren iki yeni soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu, biri doğrudan, diğeri ise dolaylı olarak Türk Hava Yollarını ilgilendiren iki yeni soruşturma başlattı. THY’nin doğrudan taraf olduğu soruşturma, özellikle hakim durumun kötüye kullanıldığı iddiasını konu alan soruşturmalar bakımından, Kurum’un geçmişe göre daha aktif olduğu bir döneme girdiğimizi teyit eder nitelikte. 2009 yılının son günlerinde Turkcell’in hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 36 milyon liralık para cezasına çarptırılmasından kısa bir süre önce, yine bu teşebbüs hakkında benzer iddiaların incelendiği yeni bir soruşturma daha başlatılmıştı. THY’ye ilişkin soruşturma kararının alındığı gün ayrıca, Efes Pilsen ve distribütörlerinin, satış noktalarına rakip markaların girişini zorlaştırdıkları iddiasının incelendiği bir soruşturma daha başlatıldı.

Doğrudan THY’nin taraf olduğu ve 1 Temmuz 2010 tarihinde başlatılan soruşturma, bayrak taşıyıcı şirketin, İstanbul çıkışlı iç ve dış hat uçuşlarında “rakip şirketi” pazardan dışlayıcı uygulamalar içerisinde olduğu iddiasını konu alıyor.  Rekabet Kurumu’nun soruşturmaya ilişkin basın duyurusunda şikayetçinin kim olduğu belirtilmese de, rakip havayolu şirketlerinin farklı zamanlardaki açıklamaları dikkate alındığında, şikayetçinin kim olduğu ve şikayet konuları hakkında tahminde bulunmak çok da zor görünmüyor.

2 Haziran 2010 tarihli diğer soruşturma ise, Güneş Express ile Condor Flugdienst’in, aralarındaki anlaşmalar vasıtasıyla Almanya-Türkiye arasındaki uçuşlarda belli bir süre rekabete aykırı davranışlarda bulunmak suretiyle Rekabet Kanunu’nu ihlal edip etmediğinin tespit edilmesi amacıyla başlatıldı. Güneş Express’in %50-50 oranında olmak üzere THY ve Lufthansa ortak girişimi olduğu düşünüldüğünde, bu soruşturma da THY bakımından büyük önem taşıyor. AB Komisyonu’nun transatlantik hatlara ilişkin olarak 2009 yılı Nisan ayında Star Alliance (Air Canada-Continental-Lufthansa-United) ve Oneworld Alliance (American Airlines-British Airways-Iberia) işbirlikleri hakkında bir inceleme başlatmış olduğu biliniyor. Rekabet Kurumu’nun da ICN aracılığıyla bu gelişmeleri yakından takip ettiği ve uluslararası niteliği olan vakalar bakımından diğer ülke kurumlarıyla işbirliği yaptığı dikkate alındığında, bu soruşturmaların, havacılık sektörünün rekabet kurallarıyla sadece birleşme devralmalar ve anlaşmaların bildirimiyle sınırlı olan “tanışıklığının” daha ileri seviyelere aktarılacağı yönünde bir sinyal olduğu tartışmasız…

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.